Szukaj

Koniec z wizami dla Polaków. Od przełomowej decyzji dzieli nas tylko krok

09-10-2018 16:34
Wiza dla Polaków
Podziel się

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, najpóźniej w 2019 roku zostaną zniesione wizy dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych. Niewykluczone, że stanie się to jeszcze w najbliższych miesiącach, jednak po warunkiem, że w okresie od 1 października 2017 roku do 30 września 2018 br. nie zostanie wydanych więcej niż 3% decyzji odmownych.

Warunkiem przystąpienia do amerykańskiego programu bezwizowego (visa waiver) jest ograniczenie negatywnych decyzji w sprawie wjazdu do USA do poziomu poniżej 3%.

Rzecznik LOT, Adrian Kubicki w rozmowie z „Rzeczpospolitą" potwierdził, że do podjęcia decyzji o zniesieniu wiz dla Polaków brakuje już bardzo niewiele:

Nieoficjalnie wiemy, że od 1 października 2017 r. do końca lipca ten wskaźnik wahał się między 3 i 4%. Jeśli istotnie spadł w sierpniu i wrześniu, możemy liczyć na zniesienie wiz w tym roku. Jeśli nie, to z pewnością stanie się to za rok.

Koniecznie przeczytaj: Co ze zniesieniem wiz dla Polaków do USA? Wypowiedź posłanki PiS nie pozostawia żadnych wątpliwości

Czytaj też: Słowacja: Polacy ścigali się luksusowymi samochodami. Doprowadzili do śmiertelnego wypadku [wideo]

Jak jednak zauważają media, należy pamiętać, że liczbę odmów podbijają nasi rodacy, którzy wyemigrowali do Europy Zachodniej i stamtąd próbują dostać się do USA. Dotyczy do szczególnie odmów wydawanych przez amerykańskich konsulów w Londynie i Edynburgu. Szacuje się, że w tych placówkach podejmowanych jest 20% decyzji odmownych. Warto też podkreślić, że Amerykanie sumują wyniki według narodowości, a nie miejsca złożenia aplikacji.

Warto przeczytać: Tego jeszcze nie było. Prezydent Andrzej Duda zamieścił… mema. Nawiązuje do słynnego zdjęcia z USA [foto]

Podziel się