Szukaj

Skandaliczna decyzja szwedzkiego sądu ws. Stefana Michnika. Jest reakcja polskiego MSZ [wideo]

19-02-2019 17:47
MSZ, Szwecja, Adam Michnik Fot. MSZ/Unif/IPN
Podziel się

Ambasador Szwecji Stefan Gullgren został wezwany do polskiego MSZ w związku z decyzją odmowną szwedzkiego sądu ws. wydania Polsce Stefana Michnika, któremu IPN zarzuca popełnienie szeregu zbrodni komunistycznych.

Na wydanie Polsce Michnika nie zgodził się Sąd Rejonowy w Goeteborgu. Jako główny powód podano rzekome przedawnienie czynów, których dopuścił się były stalinowski sędzia. Argumentowano też, że Michnik jest obywatelem Szwecji.

Sytuacja, w której odmawia się wydania stalinowskiego zbrodniarza, który ma na koncie wyroki śmierci, któremu jasno udowodniono zbrodnie przeciwko ludzkości, które nie podlegają przedawnieniu, to jest sytuacja bezprecedensowa

Koniecznie przeczytaj: Stefan W. twierdzi, że „wielokrotnie próbowano go otruć w więzieniu”. Mieli mu podrzucać… jaja tasiemca

Czytaj też: Ryszard Kalisz broni Stefana Niesiołowskiego: „Karać za jurność? No bój się pan Boga!” [wideo]

- komentował dzisiaj na antenie Radia ZET wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk.

Podkreślił, że sytuacja, w której szwedzki sąd uznaje te zbrodnie za przedawnione jest nie do zaakceptowania i reakcja Polski musi być stanowcza.

Wiceminister dodał, że zasada nieprzedawniania się zbrodni przeciwko ludzkości jest jedną z podstaw prawa międzynarodowego i nie mają tutaj znaczenia przepisy prawa krajowego.

Powiedzmy sobie jasno – Stefan Michnik to jest zbrodniarz stalinowski, który ma na sumieniu ludzkie życia. Nawet jeśli to dzisiaj jest osoba w podeszłym wieku, uważamy, że tak sobie sprawę zostawiamy, bo wszystko się przedawniło, to chyba coś jest nie tak

- podsumował Szynkowski vel Sęk.

Nagranie z wywiadem poniżej:

Stefanowi Michnikowi, który w okresie stalinizmu pracował jako wojskowy sędzia, zarzuca się popełnienie w latach 1952-1953 około 30 przestępstw, w tym wydawanie bezprawnych wyroków na członków polskiego podziemi niepodległościowego.

Według IPN przestępstwa te są zbrodniami komunistycznymi, które nie ulegają przedawnieniu. Wśród zarzucanych czynów są zabójstwa, więc Michnikowi grozi nawet dożywocie.

26 października 2018 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Stefan Michnik mieszka obecnie w Szwecji. Prywatnie to przyrodni brat Adama Michnika.

Warto przeczytać: Nowe informacje ws. Stefana W. Policjanci przeszukujący jego mieszkanie znaleźli kilka sztuk białej broni [foto]

Podziel się