Szukaj

Nowe szokujące doniesienia w sprawie Tomasza Komendy. „Mógł wyjść z więzienia 8 lat temu”. Jest komentarz ministra sprawiedliwości

28-03-2018 17:29
Tomasz Komenda Fot. Misha von Jadczak / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Portal Onet.pl przekazał nowe szokujące informacje w sprawie Tomasza Komendy, którego niesłusznie skazano na 25 lat więzienia za gwałt i morderstwo nastoletniej dziewczyny. Według dziennikarzy, mężczyzna mógł wyjść na wolność już w 2010 roku, jednak ponowne zbadanie tej sprawy uniemożliwiło kierownictwo prokuratury. Do sprawy odniósł się również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który na konferencji prasowej podziękował osobom zaangażowanym w uwolnienie tego niesłusznie skazanego więźnia.

Niedawno portal Onet.pl poinformował, że niesłusznie skazany Tomasz Komenda mógł wyjść na wolność już w 2010 roku. Wówczas akta tej sprawy trafiły w ręce prokuratora Bartosza Biernata pracującego w Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu. Po zapoznaniu się z nimi doszedł do wniosku, że skazany mężczyzna może być niewinny. O swoim odkryciu poinformował przełożonych. Ci zaś nakazali mu, by oddał materiały śledztwa. Następnie miał usłyszeć, że przez te wykryte nieprawidłowości wiele osób może mieć poważne problemy. Jak argumentowano, ta sprawa przeszła przez trzy instancje i gdyby teraz coś nowego ujawniono, byłoby prawdziwe trzęsienie ziemi. 

Koniecznie przeczytaj: Strażnicy więzienia opowiedzieli o dramacie, jaki przeżywał Tomasz Komenda: „Nie wiem, jak niewinny człowiek to wytrzymał”

Czytaj też: Niesłusznie skazany na więzienie Tomasz Komenda po 18 latach wyszedł na wolność. Łzy wzruszenia i dramatyczne słowa: „Myślałem, że mnie tam zabiją” [foto+wideo]

Dziś na konferencji prasowej prokurator Bartosz Biernat przyznał, że nigdy nie zrezygnował z wyjaśnienia tej sprawy i gdy tylko zmieniło się kierownictwo Prokuratury Generalnej, natychmiast poinformował ją o swoich wątpliwościach:  

Ta sprawa nie dawała mi spokoju przez kilka lat, bowiem nie dane mi było ją dokończyć. Na szczęście dzięki zaangażowaniu Prokuratora Generalnego, Prokuratora Krajowego i wrocławskich prokuratorów doszło do skierowania do Sądu Najwyższego wniosku o wznowienie postępowania przeciwko Tomaszowi Komendzie i jego uniewinnienie, a także do jego uwolnienia.

Do tych medialnych doniesień niejako odniósł się również prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który przyznał, że tylko dzięki rzetelności i odwadze niektórych prokuratorów udało się doprowadzić do uwolnienia Tomasza Komendy:

Na szczęście w prokuraturze jest wielu pracowitych, uczciwych i wykazujących się dużą odwagą prokuratorów, którzy rzetelnie podchodzą do swoich obowiązków służbowych. To między innymi dzięki takim osobom jak Prokurator Krajowy i prokurator Bartosz Biernat niesłusznie skazany Tomasz Komenda może dziś cieszyć się wolnością. 

Podczas konferencji minister sprawiedliwości przyznał, że popełniono wiele poważnych błędów, które doprowadziły do skazania niewinnego człowieka: 

W sprawie Tomasza Komendy doszło do poważnych błędów, braku staranności i profesjonalizmu ze strony funkcjonariuszy Policji, sędziów i prokuratorów. Doprowadziły one do ogromnej pomyłki wymiaru sprawiedliwości i wyrządzenia ogromnej krzywdy Tomaszowi Komendzie i jego rodzinie.

Jak informują media, w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi prowadzone jest już postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, którzy nadzorowali i prowadzili śledztwo zakończone niesłusznym wyrokiem skazaujacym Tomasza K. Zbadane zostanie również działania osób, które zajmowały się tą sprawą na jej późniejszym etapie.

Warto przeczytać: Dziennikarz TVN nie potrafił zachować się podczas konferencji. Zbigniew Ziobro przypomniał mu podstawy kultury i dobrych manier [wideo]

Podziel się