Szukaj

Skandaliczne szkalowanie Polaków i Węgrów w zachodnich mediach. Nazwali nas... „obdartusami Europy”

08-09-2017 11:33
Szydło, Orban
Podziel się

Twarde stanowisko Polski i Węgier ws. przyjmowania uchodźców powoduje, że oba kraje nieustannie są atakowane w prounijnych mediach. Tym razem jednak szwajcarski dziennik „Neue Zürcher Zeitung” sięgnął dna.

Orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który odrzucił skargę Węgier i Słowacji ws. przymusowej relokacji uchodźców spotkało się z ostrą odpowiedzią węgierskiego rządu. Szef tamtejszego MSZ Péter Szijjártó taki wyrok uznał za gwałt na europejskim prawie i zapowiedział dalszą walkę. Odmienne stanowisko zaprezentował premier Słowacji Robert Fico, który oświadczył, że jego kraj będzie respektował orzeczenia trybunału.

Koniecznie przeczytaj: Mocna riposta Beaty Szydło o prezydencie Francji robi furorę w światowych mediach

Czytaj też: Polski rząd nie zamierza ustępować KE. Mocna odpowiedź Beaty Szydło [WIDEO]

Szwajcarska gazeta „Neue Zürcher Zeitung” (NZZ) z nieukrywaną satysfakcją pisze o kolejnym braku jednomyślności w Grupie Wyszehradzkiej.

Podczas gdy Węgry i Polska stawiają na bezwzględną konfrontację, a rząd premiera Viktora Orbana podkreślił niedawno, że uchroni Polskę przed sankcjami w trwającym procesie o przestrzeganie praworządności, Czechy i Słowacja coraz wyraźniej szukają ostatnio bliższych relacji z Francją i Niemcami – dowodzi Meret Baumann, wiedeńska korespondentka NZZ.

Zdaniem dziennikarki, zarówno Czechy, jak i Słowacja nie zamierzają bronić Polski oraz Węgier w przypadku nałożenia sankcji.

Prawdziwą walkę Budapeszt i Warszawa będą musiały prawdopodobnie stoczyć same – stwierdza Baumann.

Szwajcarska gazeta podkreśla, że ugodowa postawa Słowacji i Czech pokazuje, że kraje te nie chcą zaszkodzić swoim relacjom z UE poprzez sojusz z... „europejskimi obdartusami”. W odniesieniu do Polski Węgier zostaje użyte słowo „Schmuddelkind”, które języku potocznym oznacza zaniedbane, brudne dziecko błąkające się po ulicy.

Warto przeczytać: Niemiecki dziennik sugeruje, że jeżeli Polska nadal będzie domagać się reparacji, to skończy się wojną?

Podziel się