Szukaj

„Polscy mężczyźni szanują kobiety”. Studentka, której zdjęcie podbiło internet, obala mit o rasizmie Polaków [wideo]

22-06-2018 12:34
Zendaya Sithole Fot. TVP Info / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Po meczu Polski z Senegalem prawdziwą furorę robiło zdjęcie Zendayi Sithole z Zimbabwe, która jako jedyna w strefie kibica w Lublinie kibicowała Senegalowi. Fotografia ukazująca uśmiechniętą czarnoskórą studentkę wśród tłumu polskich kibiców stanowiła doskonały dowód, że w zarzucany nam rasizm to mit.

Ze studentką Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie, która od kilku już lat mieszka w Polsce, rozmawiał „Dziennik Wschodni”. Afrykanka zapewniła, że w naszym kraju czuje się bezpiecznie i nie spotkała się tutaj z rasizmem. Jak zapewniła, Polacy są bardzo tolerancyjni.

Koniecznie przeczytaj: Zenek Martyniuk nagrał specjalną piosenkę na mundial. To przeróbka znanego hitu [wideo]

Czytaj też: To zdjęcie zrobione podczas meczu Polski z Senegalem podbiło sieć: „Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem” [foto]

Studentka powiedziała, że na mecz, z obawy przed krytyką, przyszła z flagą Polski w torbie, jednak jej wyciąganie nie było konieczne. Nikt nie miał problemu, że Afrykanka kibicuje Senegalowi.

Sithole po tym jak jej zdjęcia podbiły internet, powiedziała, że nie spodziewała się aż takiego zainteresowania jej osobą. Kiedy jej znajomi na Facebooku gratulowali jej odwagi, ona zapewniła, że to nic takiego:

Polacy to bardzo dobrzy ludzie. Boże, błogosław ich

- podkreślała.

Afrykanka mecz oglądała w towarzystwie znajomych ze studiów i chłopaka.

Z Sithole rozmawiał także reporter TVP. Studentka powiedziała, że Polska jest krajem, w którym szanuje się kobiety i dlatego nie bała się pójść na mecz do strefy kibica.

Byłam jedyna przedstawicielką Afryki kibicującą Senegalowi (...) Na początku trochę się bałam, bo nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiłam. Ale uznałam, że to jest czas, żeby kibicować. Innym powodem, dla którego poszłam do kibiców jest to, że czytałam o polskiej historii i wiem, że polscy mężczyźni szanują kobiety. To jeden z tych kraju, gdzie się je szanuje. Więc wiedziałam, że mnie nie pobiją i nie zrobią czegoś złego

- podkreśliła.

Warto przeczytać: Belgia: Wielka bójka Polaków z Senegalczykami. „Prowokowali cały mecz, oblewali dzieci piwem” [wideo]

Podziel się