Szukaj

Polacy zmienili zdanie ws. przyjmowania uchodźców? Wyniki najnowszego sondażu zaskakują

29-06-2018 13:50
Imigranci Fot. Irish Defence Forces / wikimedia.org / CC BY 2.0
Podziel się

„Rzeczpospolita” opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika przez IBRiS. W badaniu pytano Polaków o stosunek do przyjmowania uchodźców, między innymi z krajów muzułmańskich.

Pierwsze pytanie było ogólne.

Czy Polska powinna przyjmować uchodźców?

- zapytano respondentów.

Choć nadal większa część odpowiadających, tj. 53%, była przeciwna przyjmowaniu uchodźców do Polski, to została tutaj zauważona tendencja spadkowa w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy w sondażu dla „Rzeczpospolitej” pytano o zdanie ws. relokacji uchodźców.

Twierdząco na pytanie o przyjmowanie uchodźców odpowiedziało natomiast 45% badanych, co jest tendencją wzrostową, bowiem rok temu takiej odpowiedzi udzieliło 37% respondentów.

Koniecznie przeczytaj: Czy Polacy są za przyjmowaniem uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki? Najnowszy sondaż nie pozostawia wątpliwości [foto]

Czytaj też: Czy Donald Tusk powinien wystartować w najbliższych wyborach prezydenckich? Polacy mają wątpliwości

Drugie pytanie zostało powiązanie z stosunkiem UE:

Czy Polska powinna odmawiać przyjmowania uchodźców z krajów muzułmańskich, nawet gdyby wiązało się to z koniecznością opuszczenia Unii Europejskiej?

Na „tak”, a więc za odmową przyjęcia muzułmańskich uchodźców, nawet jeśli będzie to związane z wyjściem z UE, odpowiedziało się 36% respondentów. Natomiast odwrotne zdanie miało 56% badanych.

Jak zauważa „Rz” jest to zupełne odwrócenie tendencji z roku ubiegłego, kiedy aż 56,5% ankietowanych stwierdziło, że mimo możliwości wyjścia z UE należy odmawiać przyjmowania muzułmańskich uchodźców. Zdanie przeciw wyraziło wtedy 38% odpowiadających.

Dziennik wydaje się być zadowolony z wyników zleconego sondażu:

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej" płyną wnioski mało pomyślne dla obozu władzy. Nie dość, że w ciągu roku wyraźnie zmniejszyła się grupa sprzeciwiająca się przyjmowaniu w Polsce uchodźców, to jeszcze na skłonność badanych do ich przyjmowania potężny wpływ ma pozytywny stosunek do Unii Europejskiej

- czytamy w komentarzu.

Warto przeczytać: Niemieckie „Deutsche Welle” pyta uchodźców, czy chcieliby wyjechać i zamieszkać... w Polsce [wideo]

Podziel się