Szukaj

Skończyły się pieniądze na 500+. Brakuje 500 milionów zł

08-11-2016 17:02
Elżbieta Rafalska i Beata Szydło na tle loga programu 500+
Podziel się

Okazuje się, że rząd przeliczył się w swoich szacunkach dotyczących finansowania programu 500 plus. Poszczególne województwa już zgłaszają problemy z wypłatą grudniowych świadczeń na dziecko – jak na razie wyliczono, że brakuje pół miliarda złotych.

Na podstawie danych zebranych z gmin z dziesięciu województw oszacowano, że na chwilę obecną na realizację programu 500 plus potrzebne jest dodatkowe 500 mln zł. Z informacji, jakie podaje „Dziennik Gazeta Prawa”, wynika, że najwięcej brakuje na Mazowszu – 216 mln zł. W pozostałych województwach są to kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że pieniędzy na wypłaty nie zabraknie. Resort przyznaje jednak, że w związku ze zgłaszanymi przez poszczególne województwa problemami z realizacją programu, musi zwrócić się do ministerstwa finansów o przyznanie dodatkowych funduszy.

Koniecznie przeczytaj: Cejrowski nie dostał pracy w Polskim Radiu, bo „podpadł” za krytykę 500+?

Czytaj też: Reklama obligacji 500+ kosztowała 5,3 mln zł. Ministerstwo ze sprzedaży uzyskało... ułamek tej kwoty

Dodatkowe środki na realizację programu będą pochodziły albo z przesunięć (art. 29 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci), albo z oszczędności powstałych u innych dysponentów – odpowiada przedstawiciel ministerstwa, pytany o to, skąd będą pochodzić pieniądze na uzupełnienie brakujących środków.

Warto przeczytać: Jarosław Gowin krytykuje socjalistyczną politykę PiS

Podziel się