Szukaj

Polska reaguje na skandaliczną wypowiedź niemieckiej minister. Waszczykowski łagodnie, Macierewicz ostrzej

04-11-2017 17:26
Ursula von der Leyen Fot. Dirk Vorderstraße / flikcr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Nie po raz pierwszy przedstawiciel niemieckiego rządu publicznie wyraził chęć do bardziej stanowczego ingerowania w sprawy polityczne Polski. Ponadto zachęcił do prowadzenia sporów z polskim rządem oraz władzami Węgier.

Tym razem w telewizyjnym wywiadzie przeprowadzonym w ZDF, niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen stwierdziła: że Niemcy „muszą wesprzeć ruch oporu w Polsce”.

Te skandaliczne słowa odnoszące się do chęci ingerencji w sprawy polityczne Polski wzbudziły spore kontrowersje. Tym bardziej, że w dalszej części rozmowy minister powiedziała:

Naszym zadaniem jest podtrzymywanie dyskursu, spieranie się z Polską i z Węgrami – zaznaczyła. Dlatego nie uważam, że powinniśmy iść do przodu w zbyt małych grupach, lecz musimy stale próbować pociągać za sobą całą Europę.

Koniecznie przeczytaj: „Tłumaczenia niemieckiego attaché są nie do przyjęcia”. Oficjalne stanowisko MON ws. wypowiedzi Ursuli von der Leyen

Czytaj też: Antoni Macierewicz ripostuje dziennikarza TVN na konferencji prasowej. Reporter pytał o konflikt z Andrzejem Dudą [WIDEO]

Na reakcje przedstawicieli polskiego rządu nie trzeba było długo czekać. Pierwszy wypowiedział się szef MSZ-u, Witold Waszczykowski, który jednoznacznie stwierdził, że jest to próba ingerencji w wewnętrzne sprawy naszego kraju. Jednocześnie minister zaapelował o dobrowolne wycofanie się niemieckiej polityk z tych słów, zaś on sam nie będzie na razie stosował odpowiednich procedur dyplomatycznych.

Mamy nadzieję, że jest to po prostu lapsus językowy, jaki zdarzać się może politykom. Damy szansę wycofania się z tych słów bez tworzenia jakiegoś incydentu dyplomatycznego – powiedział Waszczykowski.

Bardziej zdecydowanie zareagował szef MON-u. Antoni Macierewicz nakazał Dyrektorowi Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych płk Tomaszowi Kowalikowi wezwanie attache obrony Niemiec w celu złożenia stosownych wyjaśnień ws. skandalicznej wypowiedzi Ursuli von der Leyen.

Warto przeczytać: Zdecydowana reakcja Polski na skandaliczne zachowanie Ukraińców. Waszczykowski zapowiada radykalne kroki

Podziel się