Szukaj

Skandaliczna wypowiedź polskiego historyka w Izraelu. Zachęcał tamtejszych polityków do natychmiastowego zerwania dialogu z Polską

21-02-2018 11:20
prof. Jan Grabowski Fot. ŻIH / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Jak poinformował „Haaretz”, polski historyk Jan Grabowski podczas niedawnej konferencji prasowej w Centrum Organizacji Ocalałych z Holocaustu ostro skrytykował przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN i zachęcał izraelskich polityków do zerwania dialogu z Polską prowadzonego w tej sprawie.

W artykule opublikowanym przez „Haaretz” możemy przeczytać, że Jan Grabowski na konferencji prasowej wyraźnie zniechęcał izraelskich polityków do prowadzenia jakichkolwiek rozmów z polskimi władzami, ponieważ jak stwierdził, za ich rządów antysemityzm znów zaczyna się rozwijać:

Ostatnią rzeczą, jaką powinno się zrobić, jest przystępowanie do jakiegokolwiek dialogu z tymi ludźmiBiorąc pod uwagę obecny poziom wyrażanego antysemityzmu, nie sądzę, by powinny się odbywać jakiekolwiek oficjalne spotkania w tej sprawie.

Koniecznie przeczytaj: Dlaczego Żydzi są święcie przekonani, że w czasie II wojny światowej ich rodziny mordowali Polacy? Wyjaśnienie jest bardziej prozaiczne niż się powszechnie wydaje

Czytaj też: Historyk wyjaśnił, dlaczego Żydzi wciąż oskarżają naród polski o współudział w Holocauście. Jego słowa tłumaczą bardzo wiele [WIDEO]

Jak napisał autor artykułu, tak mocne słowa polskiego historyka mogą w negatywny sposób wpłynąć na prowadzone obecnie rozmowy pomiędzy Polską a Izraelem. Tym bardziej, że Grabowski podczas swojego wystąpienia stwierdził również, że w jego kraju wróciły „mroczne lata antysemityzmu”, zaś prowadzona obecnie narracja historyczna polski rząd jest po prostu fałszywa.

W swojej wypowiedzi polski historyk nawiązał także do obecnej sytuacji naszego kraju w Unii Europejskiej. Jak stwierdził, mamy obecnie „nacjonalistyczny i niedemokratyczny” rząd, który wprowadza ustawy podobne do tych uchwalanych  w Turcji czy Iranie.

Podczas swojego wystąpienia Jan Grabowski stwierdził również, że obecna narracja prowadzona przez polski rząd jest próbą tuszowania prawdy historycznej:

Polski rząd propaguje fałszywą narracje historyczną, która porównuje polskie i żydowskie cierpienia w Holokauście, prezentuje Polskę jednoznacznie jako ofiarę nazizmu i twierdzi, że polska kolaboracja z nazistowskimi zbrodniami była zjawiskiem marginalnym i indywidualnym.

Historyk Jan Grabowski to wykładowca uniwersytetu w Ottawie, badacz historii Holocaustu, który w swoich pracach badawczych prezentuje podobną narrację historyczną jak Jan Tomasz Grossem czy Barbara Engelking.

Warto przeczytać: Po 73 latach algierscy Żydzi dostaną od Republiki Federalnej Niemiec odszkodowania. Represje Vichy uznano za Holocaust [wideo]

Podziel się