Szukaj

Siostra Tomasza Mackiewicza obwinia MSZ za opóźnienie akcji ratunkowej: „Żałuję, że nie nagrałam rozmów z nimi. Spławili mnie”

29-01-2018 16:31
Akcja ratunkowa Tomasza Mackiewicza Facebook
Podziel się

Małgorzata Sulikowska uważa, że MSZ, do którego dzwoniła z prośbą o pomoc, nie zachowało się w pierwszej chwili jak należy. Według niej wysłanie helikoptera dzień wcześniej mogło wszystko zmienić.

Spławili mnie. Mówili, że danie gwarancji finansowej jest niemożliwe, kilka godzin później okazało się zupełnie coś innego – stwierdziła w rozmowie z z portalem Onet.pl.

Wydzwaniałam do MSZ od rana. Żałuję, że nie nagrywałam tych rozmów. Ludzie wpłacili w ciągu kilku godzin 200 tysięcy, to coś nieprawdopodobnego. Ludzie, którzy Tomka na oczy nie widzieli. A ministerstwo mnie spławiło. Mam jakiś żal, myślę, że można było działać szybciej – powiedziała Sulikowska.

Koniecznie przeczytaj: Francuzi nie zapłacą za akcję na Nanga Parbat. Żądają zwrotu wyłożonych pieniędzy. Wszystkie koszty pokryje polski rząd [FOTO]

Czytaj też: Szaleńczy wyścig z czasem. Trwa akcja ratunkowa Polaka i Francuzki uwięzionych w Himalajach [FOTO]

Siostra Tomasza Mackiewicza podkreśla, że gdyby helikopter wystartował dzień wcześniej, mogłoby to znacząco poprawić sytuację.

Ekipa K2 była gotowa już w piątkowy poranek. Jak wiadomo, Pakistańczycy odmówili wysłania śmigłowca bez gwarancji finansowej. Na początku MSZ odmówiło udzielenia tej gwarancji. Powiedzieli, że nie ma prawa mówiącego o tym, że rząd polski zakłada kwotę pieniędzy na ratunek Polaka. Po kilku godzinach okazało się, że jednak można. Ale te kilka godzin straciliśmy. Jest we mnie żal – zaznaczyła.

Przeżywamy koszmar. Chciałabym się położyć, obudzić po dwóch dniach i stwierdzić, że to wszystko nie miało miejsca. Gdy dowiedziałam się, że ratownicy dotarli do Eli i nie pójdą po Tomka, pomyślałam: to moment, w którym muszę porzucić nadzieję. Najstarsze dzieci już wiedzą, co się stało i przeżywają dramat – dodała.

Warto przeczytać: To nagranie poruszyło dzisiaj serca internautów. Tomasz Mackiewicz wypowiada słowa, których nie da się zapomnieć [WIDEO]

Podziel się