Szukaj

Sejmowa komisja odrzuciła w całości projekt „Stop Aborcji”. W tle polityczna awantura

05-10-2016 23:21
Krystyna Pawłowicz głosuje przeciw odczuceniu projektu Stop Aborcji Fot. Twitter / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Obywatelski projekt ustawy zaostrzającej prawo antyaborcyjne został odrzucony w czasie dzisiejszego posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i praw człowieka. Wniosek w tej sprawie nieoczekiwanie zgłosił Witold Czarnecki z PiS. O tym, że zwołane na 17.00 zebranie będzie dotyczyć głosowania nad projektem zakazu aborcji poinformowano niemal w ostatniej chwili.

Posiedzenie zaczęło się od awantury, wielu posłów domagało się wpuszczenia na salę obrad przedstawicieli organizacji pozarządowych. Przewodniczący Andrzej Matusiewicz (PiS) ostatecznie umożliwił wstęp zainteresowanych osobom oczekującym przed Sejmem i zarządził zmianę sali na większą.

Opozycja wnioskowała też o przełożenie prac komisji na inny termin, gdyż dzisiejsze posiedzenie odbywało się w tym samym czasie, co pierwsze czytanie ustawy o statusie sędziów TK. Posłowie z PO i z Nowoczesnej podnosili także, że obrady komisji zostały zwołane w nieregulaminowym trybie, argumentując, że informacja o posiedzeniu powinna być podana z trzydniowym wyprzedzeniem, a nie tak jak dzisiaj parę godzin wcześniej.

Koniecznie przeczytaj: Sejm poparł obywatelski projekt „Stop Aborcji”! Zobacz, kto był za aborcją, a kto przeciw (pełna lista NAZWISK)

Czytaj też: Terlikowski ostro krytykuje PiS za odrzucenie zakazu aborcji i robi sobie... urlop od TV Republika

Po przerwie w obradach komisji nieoczekiwanie PiS zgłosiło wniosek o całkowite odrzucenie obywatelskiego projektu Ordo Iuris o zakazie przerywania ciąży. „Stop Aborcji” ma wrócić do Sejmu, gdzie odbędzie się znowu głosowanie nad jego przyjęciem.

O negatywnym zaopiniowaniu projektu zdecydowano niemal jednogłośnie, 15 osób było za (w tym wszyscy posłowie PiS, m.in. Krystyna Pawłowicz), jedna się wstrzymała (poseł PSL) i tylko jeden członek komisji zagłosował przeciw (Tomasz Rzymkowski, Kukiz’15).

Mariusz Dzierżawski, założyciel "Fundacji Pro - prawo do życia" i pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”, nie krył swojego oburzenia.

Wstyd mi za polityków, którzy oszukali swoich wyborców – powiedział, dodając, że posłowie PiS ujawnili teraz swoją obłudę.

Zachowanie posłów Prawa i Sprawiedliwości skrytykowane zostało także m.in. przez publicystę Tomasza Terlikowskiego, który napisał:

Jeśli jutro PiS zagłosuje przeciwko obronie życie, to będzie to koniec dobrej zmiany. Nie można budować odnowy moralnej na trupach dzieci.

Opozycja w tym czasie prześcigała się w umieszczaniu na swoich twitterowych kontach zdjęcia posłanki Krystyny Pawłowicz, głosującej za odrzuceniem projektu „Stop Aborcji”.

Internauci z kolei zwrócili uwagę na jednoczesny smutek niektórych członków opozycji spowodowany odrzuceniem projektu:

Warto przeczytać: Sejm odrzucił projekt „Stop Aborcji”! „Myślę, że Jarosław Kaczyński szczerze uważa, że chore dzieci należy abortować”

Podziel się