Szukaj

Sejm przegłosował obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat

16-11-2016 18:44
Budynek Sejmu Fot. Photo RNW.org / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Sejm przyjął na dzisiejszym posiedzeniu prezydencki projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od października 2017 r.

Projekt ustawy przywracającej wcześniej obowiązujący wiek emerytalny poparło 262 posłów (głosowało 430 parlamentarzystów). Za przyjęciem prezydenckiej ustawy opowiedziało się Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz’15. Przeciw była Platforma Obywatelska (poza posłem Marianem Zembalą, który głosował za) i Nowoczesna. PSL w większości wstrzymało się od głosu.

Obecnie wiek umożliwiający przejście na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci, kobiety miały go osiągnąć w 2040 r., mężczyźni w 2020 r.

Koniecznie przeczytaj: Jarosław Gowin krytykuje socjalistyczną politykę PiS

Czytaj też: PiS złamał kolejną obietnicą wyborczą. Nowelizacja ustawy o VAT przegłosowana w Sejmie

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapewniał, że nadal przekroczenie odpowiedniego wieku nie oznacza przymusu przejścia na emeryturę. ZUS musi też informować płatnika składek, jaka emerytura zostanie mu wypłacona – tak, aby ułatwić mu decyzję. W przypadku przejścia na emeryturę, ma być zachowana możliwość podejmowania dodatkowej pracy.

Warto przeczytać: Belgia: starcia policji z demonstrującymi żołnierzami [WIDEO]

Podziel się