Szukaj

Sejm odrzucił wniosek PO o odwołanie marszałka Sejmu

Marek Kuchciński Fot. PiS / wikimedia.org / CC BY 3.0
Podziel się

Zakończyło się pierwsze posiedzenie Sejmu po przerwie wakacyjnej. Po burzliwej debacie większością głosów odrzucono wniosek Platformy Obywatelskiej o odwołanie ze stanowiska Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Opozycja zarzuca mu partyjność i kneblowanie ust przeciwnikom politycznym.

Wniosek, który Platforma Obywatelska złożyła jeszcze w lipcu, poparło również Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowoczesna. Tomasz Lenz z PO zarzuca Kuchcińskiemu wypełnianie politycznej woli Jarosława Kaczyńskiego. Poseł skierował przeciw marszałkowi ostre słowa: Jest pan strażnikiem monowładzy Jarosława Kaczyńskiego. Zarzucił mu również stronniczość oraz posługiwanie się regulaminem Sejmu „jak maczugą”.

Odnosząc się do przemówienia Lenza, Kaczyński zażartował, zadając pytanie, kogo istotnie PO chce odwołać: jego czy Kuchcińskiego. Było pięcioro marszałków Sejmu za waszych rządów i tylko jeden zachowywał się przyzwoicie - Grzegorz Schetyna. Cała reszta to było jedno wielkie nieszczęście, nieszczęście polskiej demokracji. Nie macie więc moralnego prawa, żeby zgłaszać wniosek o odwołanie marszałka – dodał Kaczyński.

Koniecznie przeczytaj: Kaczyński ma dwóch nowych zastępców. Prezes PiS postawił na zaufanych ludzi

Czytaj też: Zostanie superministrem, bo Kaczyński ma wobec niego tajny plan?

Michał Szczerba z PO powiedział z mównicy sejmowej, że Kuchciński jako marszałek Sejmu „depcze konstytucję”. Zarzucił mu również nakładanie kar finansowych na polityków opozycji, nierówne traktowanie, wyłączanie głosu, a także uniemożliwianie zgłaszania wniosków formalnych i zadawania pytań.

Marszałek Kuchciński jest bardzo sympatyczny, ale nie zdaje egzaminu – powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego to kapiszon polityczny. Nie jest on ani lepszym, ani gorszym marszałkiem niż ci z poprzednich lat – skomentował całą sprawę Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego.

Po godzinie 12.20 odbyło się głosowanie. Wniosek o wotum nieufności dla marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego został odrzucony. Za odwołaniem polityka opowiedziało się 169 posłów, przeciwko było 243. Od głosu wstrzymało się 28 parlamentarzystów. Jak można było się spodziewać, opozycja nie zdobyła wymaganej bezwzględnej większości, która pozwalałaby usunąć Kuchcińskiego z pełnionej funkcji.

Warto przeczytać: Sejm poparł obywatelski projekt „Stop Aborcji”! Zobacz, kto był za aborcją, a kto przeciw (pełna lista NAZWISK)

Podziel się