Szukaj

Ambasador USA Georgette Mosbacher spotkała się z Grzegorzem Schetyną. O czym rozmawiali?

12-12-2018 18:06
Scchetyna i Mosbacher Fot. Grzegorz Schetyna / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna spotkał się z ambasador USA Georgette Mosbacher. Co ciekawe, inicjatorką rozmowy miała być amerykańska dyplomatka. Głównym tematami rozmowy była kwestia zniesienia wiz dla Polaków oraz obecna sytuacja w naszym kraju.

Po spotkaniu Grzegorz Schetyna poinformował, że Georgette Mosbacher bardzo dużo czasu poświęciła kwestii zniesienia wiz dla Polaków. Zaznaczył, że zgodnie z wcześniejszym zapowiedziami, chce załatwić tę sprawę do końca 2019 roku.

Ponadto przyznał, iż podczas spotkania poruszano temat obecnej sytuacji w kraju:

Rozmawialiśmy też o tym, co jest troską pani ambasador: kwestia wolności mediów w Polsce, amerykańskich inwestycji w Polsce, trójpodziału władzy, relacji demokratycznych i biznesowych, które są w naszym kraju. Ambasador bardzo twardo broni zasad podstawowych, fundamentalnych. Mówiliśmy o wartościach, które są podstawowe dla ludzi wolności i to na pewno bardzo wyraźnie potwierdziła. Bardzo dobrze oceniam to spotkanie, umówiliśmy się na następne.

Koniecznie przeczytaj: Ambasador USA Georgette Mosbacher nie jest dumna z listu do premiera Morawieckiego: „Jestem zażenowana. Tego nie da się obronić”

Czytaj też: Medialna burza miała sens? „Amerykanie zaczęli się zastanawiać, czy ambasador została należycie przygotowana” [wideo]

Natomiast w mediach społecznościowych zapewnił, że po przyszłorocznych, zwycięskich dla jego ugrupowania wyborach, USA będzie mogło liczyć na bardziej profesjonalną współpracę niż obecnie:

Spotkanie z @USAmbPoland poświeciliśmy na rozmowę o kwestiach bezpieczeństwa oraz politycznych i gospodarczych stosunkach Polski i USA. Stany Zjednoczone mogą liczyć na polepszenie i profesjonalizację współpracy, gdy jesienią PO wygra wybory i będzie współtworzyć rząd.

Z kolei ambasador USA Georgette Mosbacher w rozmowie z mediami podkreśliła, że spotkanie miało jedynie charakter kurtuazyjny:

Reprezentuję wszystkich Amerykanów, którzy mają różne przekonania polityczne, stąd mam przekonanie, że powinnam spotkać się z Polakami o różnych poglądach politycznych. To było spotkanie kurtuazyjne, chciałam po prostu przedstawić się i spotkać się z liderem drugiej strony.

Warto przeczytać: Kompletny nokaut na Twitterze. Radosław Sikorski szybko zgaszony po słowach o reakcji na list ambasador USA

Podziel się