Szukaj

Wielka rzeź bocianów podróżujących do Afryki. Wiele z nich nie dotrze do celu

25-09-2018 15:38
Polowanie na bociany Fot. CABS - Vogelschutz / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Przyrodnicy z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu alarmują, że wiele polskich bocianów nie doleci w tym roku do Afryki. Swoje prognozy opierają na wynikach badań. Okazuje się bowiem, że aż 50% ptaków, które po raz pierwszy odleciały z Polski, zginęło w drodze po zaledwie kilku tygodniach. Wszystko z powodu kłusowników i bułgarskich wysypisk śmieci.

Jak co roku, pod koniec lata bociany opuściły rodzime wsie i miasteczka, by na okres zimowy zaszyć się w bardziej sprzyjającym, gorącym afrykańskim klimacie.

Przyrodnicy z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu korzystając z tej okazji przyczepili 54 osobnikom, które po raz pierwszy odleciały z Polski, nadajniki GPS-GSM, by móc śledzić ich podróż na Czarny Ląd. I choć minęło zaledwie kilka tygodni, wiadomo już, że conajmniej połowa z nich zginęła.

Koniecznie przeczytaj: CBŚP rozbiło gang sprowadzający odpady z Niemiec. Przestępcy wwieźli do naszego kraju niemal 4 tys. ton śmieci [wideo]

Czytaj też: Łódzkie: Wywieźli górę śmieci do lasu. Teraz będą mieć problemy. Wszystko nagrała kamera [foto+ wideo]

Z relacji mediów wynika, że jednym z powodów takiego stanu rzeczy są m.in. wysypiska śmieci, jak to znajdujące się niedaleko Morza Czarnego w bułgarskim mieście Burgas. Co niezwykle wymowne, miejsce to nazywane jest cmentarzyskiem ptaków.

Jednak znacznie częściej bociany giną z rąk kłusowników, którzy dla rozrywki polują na nie w Syrii i Libanie, a następnie chwalą się swoimi trofeami w sieci (Więcej: Wielka rzeź polskich bocianów w Libanie i Syrii. Muzułmanie całymi rodzinami polują na te ptaki dla rozrywki [FOTO+WIDEO]).

Warto przeczytać: Brutalne morderstwo bułgarskiej dziennikarki. Komisja Europejska apeluje o wyjaśnienie tej sprawy

Podziel się