Szukaj

Rozłam w Platformie Obywatelskiej. Kamiński, Protasiewicz i Huskowski wyrzuceni

20-07-2016 18:17
Michał Kamiński na konwencji PO w Sopocie, 2014 Fot. Platforma Obywatelska RP / wikipedia / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Michał Kamiński, Jacek Protasiewicz i Stanisław Huskowski zostali wykluczeni z Platformy Obywatelskiej, zarówno z partii, jak i klubu poselskiego. Decyzję podjął w środę zarząd PO. Powodem miały być działania podejmowane przez polityków, które szkodziły wizerunkowi Platformy. Nieoficjalnie mówi się, że cała trójka została ukarana za krytykę Grzegorza Schetyny.

Z PO wyrzucony został również radny sejmiku lubuskiego Tomasz Możejko. Rzecznik partii Jan Grabiec w rozmowie z mediami, powiedział: W przypadku tych osób chodzi o szkodzenie wizerunkowi PO, chodzi o działanie na szkodę partii.

Dodał również, iż decyzja zapadła niemalże jednogłośnie. 20 członków zarządu Platformy głosowało za wykluczeniem całej czwórki, odmiennie głosowały jedynie 2-3 osoby w czasie dwóch przeprowadzonych głosowań - podsumował Grabiec. Według doniesień „Gazety Wrocławskiej” polityków miała bronić Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz.

Protasiewicz zapowiedział, że odwoła się do sądu koleżeńskiego. Poseł dodał też, że cała sytuacja to dla niego duże zaskoczenie. „GW” twierdzi, że polityk obwiniany jest m.in. za rozłam Platformy na Dolnym Śląsku, według niektórych Protasiewicz miał przyczynić się do przejścia lokalnych działaczy PO do Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Koniecznie przeczytaj: Wszystkie głowy ocalone! Nikt nie straci posady po wpadce Melanii Trump

Czytaj też: Z kijem na czwartą władzę

Z kolei Huskowski naraził się władzom partii, gdy w napisanym przez siebie liście otwartym krytykował Grzegorza Schetynę. Posłowi nie spodobało się wtedy, że szef PO negocjuje koalicję z politykami PiS na Dolnym Ślądku.

Michał Kamiński już pod koniec maja został zawieszony w prawach członka klubu PO. Trwająca miesiąc kara została nałożona w wyniku naruszania regulaminu partii – władzom Platformy nie podobało się, że Kamiński nie konsultuje swoich wystąpień w mediach.

Decyzja o wykluczeniu posłów jest zatem kontynuacją obranej przez ugrupowanie polityki, mającej na celu poprawę wizerunku partii i odświeżanie kadr. Jak ustalił TVN, PO planowała nawet większe „czystki”, ale ostatecznie wstrzymano się od dalszych decyzji personalnych.

Politolodzy uznają ostatnie wydarzenia w Platformie Obywatelskiej za początek wielkich reform i rozłamów wewnątrzpartyjnych. Według ich opinii jest to konieczne, aby umożliwić PO przywrócenie swojej dawnej pozycji w polskiej polityce. Platforma chce powrócić na miejsce czołowej opozycji, które utraciła na rzecz Nowoczesnej.

Warto przeczytać: Producent Super Ruchacza wypuszcza na rynek energetyk o nazwie Żołnierze Wyklęci

Podziel się