Szukaj

Ambasador Rosji krytykuje nasz kraj i ostrzega: „Państwo polskie musie uznać wieczny dług wdzięczności wobec żołnierzy radzieckich”

11-10-2018 19:10
Sergiej Andriejew Fot. Gazeta Olsztyńska / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew w trakcie wywiadu dla rosyjskiego dziennika „Kommiersant” skrytykował państwo polskie za, jego zdaniem, nienależyte okazywanie szacunku wobec żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli podczas „wyswobadzania” naszego kraju. Jak podkreślił, dopóki Polska nie uzna ich za swoich wyzwolicieli i nie przestanie niszczyć pomników, to niemożliwy będzie polsko-rosyjskiego dialog o wspólnej historii.

Podczas wywiadu rosyjski dyplomata stanowczo stwierdził, że skandalem jest to, iż polskie państwo traktuje radzieckich żołnierzy jako okupantów:

Nie zapomnimy i nie przebaczymy. Dopóki w Polsce nie zostanie uznany, bez jakichkolwiek zastrzeżeń, wieczny dług wdzięczności wobec żołnierzy radzieckich, którzy tutaj ginęli, dopóki będzie trwać obecna skandaliczna sytuacja, gdy wyzwolicieli nazywa się okupantami, to na płaszczyźnie oficjalnej na tematy historyczne nie mamy o czym rozmawiać.

Koniecznie przeczytaj: Cristiano Ronaldo otrzymał czerwoną kartkę w meczu Ligi Mistrzów. Środowisko piłkarskie stanęło w jego obronie [wideo]

Czytaj też: Miriam Shaded o wynikach wyborów samorządowych. „To była czerwona kartka dla PiS za przyjęcie 20 tys imigrantów” [foto]

W dalszej częściej rozmowy powiedział, iż jego zdaniem, brak szacunku dla żołnierzy Armii Czerwonej jest próbą konfrontacji z Kremlem, która postrzegana jest przez jego kraj jako „głęboko obraźliwe bluźnierstwo”.

Podczas rozmowy Siergiej Andriejew zasugerował, iż jakość współpracy przy wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej będzie zależna, podobnie jak dialog historyczny, od poszanowania pomników żołnierzy radzieckich przez polskie władze:

Jesteśmy gotowi budować z Polską normalne, pragmatyczne, poprawne stosunki, ale do tego potrzebna jest wola polityczna strony przeciwnej. A my takiej woli na obecnym etapie nie widzimy.

Warto przeczytać: Dolny Śląsk: Armia USA „zgubiła” kontener z amunicją na A4. Uszkodzona została osobówka [wideo]

Podziel się