Szukaj

Niespodziewana decyzja Rosji ws. katastrofy smoleńskiej. Polscy prokuratorzy otrzymają dostęp do wraku samolotu

31-07-2018 15:24
Wrak Tu-154, Smoleńsk Fot. OTRS member / wikimedia.org / CC BY-SA 2.5
Podziel się

Jak poinformował portal wpolityce.pl, Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zgodził się na przyjazd do Smoleńska polskich prokuratorów wraz z ekspertami. Na miejscu przeprowadzą oni oględziny szczątków Tu-154M.

Na razie nie wiadomo, kiedy polska delegacja dotrze do Smoleńska. Obecnie trwają ustalenia dotyczące konkretnego terminu, składu i zakresu czynności, jakie zostaną przeprowadzone w Rosji. Z doniesień medialnych wynika, że polscy śledczy wylecą do Rosji w ciągu kilku najbliższych tygodni. 

Portal wpoltyce.pl poinformował, iż polskiej stronie przesłano pismo zastępcy kierownika Wydziału Śledczo-Dochodzeniowego Do Szczególnie Ciężkich Przestępstw Przeciwko Osobom i Bezpieczeństwu Publicznemu Głównego Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej I.I. Zipunnikowa nr 201/355051-10 z dnia 16 marca 2018 r, które stanowi odpowiedź na zapytanie Prokuratury Krajowej Polski o okazanie pomocy prawnej.

Koniecznie przeczytaj: Generał Sławomir Petelicki nie miał wątpliwości, kto jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską. „Powinni stanąć przed Trybunałem Stanu" [wideo]

Czytaj też: Bronisław Komorowski przed katastrofą smoleńską: „Przyjdą wybory, prezydent będzie gdzieś leciał i to się wszystko zmieni” [wideo]

W piśmie m.in. wyrażono zgodę na przybycie polskich prokuratorów i śledczych do Rosji. Strona rosyjska zaproponowała także uzgodnienie konkretnego terminu przybycia polskiej delegacji w celu umożliwieniu jej dodatkowych oględzin agregatów, podzespołów i elementów konstrukcyjnych Tu-154M.

Co ciekawe, strona rosyjska poinformowała również. iż nie ma możliwości przeprowadzenia rekonstrukcji wraku samolotu z odłamków bez ich naruszenia, zmiany wyglądu zewnętrznego i cech szczególnych.

Warto przeczytać: Minister Piotr Gliński jest przekonany, że katastrofa smoleńska nie była wypadkiem. „Na Wschodzie wszyscy wiedzą, że Putin się zemścił”

Podziel się