Szukaj

Obrońcy dzików kompromitują się? Rekordowe odstrzały w Niemczech i nie tylko. Te dane mówią same za siebie [foto]

10-01-2019 15:47
Odstrzał dzików w Polsce i w Europie Twitter/Facebook / screen
Podziel się

Od dwóch dni tematem nr jeden w mediach jest kwestia odstrzału dzików w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF). Wśród przeciwników padają hasła o „eksterminacji” i „rzezi ciężarnych loch”. Jednak jeżeli porównać dane z innych krajów europejskich, okazuje się, że Polska wcale nie przoduje w „zagładzie” dzików.

Dane dotyczące odstrzału tych zwierząt w Niemczech w sezonie 2017/2018 podał wiceprezes Niemieckiego Związku Łowieckiego (DJV) Wolfgang Bethe. Według wyliczeń tamtejsi myśliwi odstrzelili aż 836 tysięcy 900 dzików. To rekordowa liczba i wzrost o 41% w porównaniu z sezonem poprzednim. Powodem była profilaktyka mająca na celu zahamowanie rozszerzania się ASF.

W tle tych działań jest nadzieja, że jeżeli wirus ASF do Niemiec dotrze, to będzie się znacznie wolniej rozprzestrzeniał

Koniecznie przeczytaj: Raper nie wytrzymał: „Brońmy dzików?! 42 miliony zamordowanych dzieci, a my bronimy dzików?” [wideo]

Czytaj też: Cimoszewicz zarzekał się, że „unika języka nienawiści”. Wtedy dziennikarz zaczął cytować... [wideo]

- powiedział w rozmowie z Polskim RadiemTorsten Reinwald, rzecznik związku, który jest także biologiem.

Według niego dodatkowo należy zwiększyć eksportu i importu żywności w Europie. Zdaniem Reinwalda pojawienie się w Niemczech wirusa ASF to kwestia czasu. Jak do tej pory w tym kraju nie wykryto ognisk wirusa.

Dane statyczne z innych europejskich krajów pokazują, że nie tylko w Niemczech odstrzał dzików jest większy niż w Polsce. Tymczasem najczarniejsze prognozy mediów mówią o odstrzeleniu 210 tys. osobników w naszym kraju.

Co ciekawe, wśród krytyków odstrzału są nawet osoby, które same wcześniej chętnie polowały na dziki. Nie mówiąc już o całym gronie celebrytów, którzy najpierw chodzą na czarne protesty, a później bronią nienarodzonych dzików („Rzeź”, „Mordowanie”, „Zagłada”. Celebrytki stają w obronie dzików. Jeszcze niedawno promowały czarne marsze[foto]).

Warto przeczytać: Komisja Europejska chwali Polskę za decyzję o odstrzale dzików. „To niezbędny krok w celu ograniczenia afrykańskiego pomoru świń”

Podziel się