Szukaj

„Nie takich dyktatorków jak pan obalaliśmy”. Antyrządowe wystąpienia podczas Rady Krajowej PO [wideo]

24-02-2018 18:22
Grzegorz Schetyna i Radosław Sikorski Fot. Platforma Obywatelska / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Podczas spotkania Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej czołowi politycy partii wygłosili swoje przemówienia. Posłowie wielokrotnie odnosili się do rządów Prawa i Sprawiedliwości, zapewniając przy okazji, że najwyższy czas na zmianę władzy.

Jednym z prelegentów był były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Podczas swojego wystąpienia mocno skrytykował on obecne działania Polski na arenie międzynarodowej oraz samego Antoniego Macierewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Chciałbym się zwrócić do prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Dawno się nie widzieliśmy, ale pamiętam naszą ostatnią rozmowę, bo byłem ministrem obrony w pańskim rządzie. Prosiłem, żeby świra Macierewicza odwołać. Mnie to zajęło dwa miesiące. Po 2 latach przyznał mi pan rację. Panie prezesie, chcę panu powiedzieć, że żeby nie wiem ile pomników by pan nastawił, ile łgarstw państwa telewizja codziennie nadawała, Polaków pan nie złamie. Nie takich dyktatorków jak pan obalaliśmy

Koniecznie przeczytaj: Elżbieta Bieńkowska powiedziała, jak jej zdaniem wygląda obecna Polska. Ostra reakcja posła: „Kolejne goebbelsowskie kłamstwo bliskiej przyjaciółki Donalda Tuska” [wideo]

Czytaj też: Komitet Obrony Demokracji odwraca się od Grzegorza Schetyny – znana działaczka wypunktowała w liście otwartym lidera Platformy Obywatelskiej [foto]

– zapewnił Sikorski.

Elżbieta Bieńkowska również nawiązała do polityki rządu, która zdaniem posłanki nie zdaje egzaminu. Polityk skupiła się zwłaszcza na relacjach z Unią Europejską.

Polska z własnej woli wyłączyła się z rozmowy o UE, dyskusji o UE, a to dyskusja o tym jakiej Europy chcemy. Czy chcemy Europy, w której 1-2 kraje mówią: dajcie nam pieniądze, twórzcie granice, a poza tym zostawcie nas w spokoju? Wszystkie kraje zadają sobie to pytanie. Polska z własnej roli pozbawia się wpływu, zostaje sama, bezbronna w UE. Była o tym mowa. Komuś na pewno jest to na rękę, ale czy Polakom?

– pytała retorycznie Bieńkowska.

Jedną z prelegentek była również Róża Thun. Polityk mówiła o tym, że należy pracować nad rozwiązaniami, które służą Polakom. Stwierdziła także, że patriotyzm to odpowiedzialność za całą Europę.

Musimy jako opozycja pokazywać że Polska nie jest taka jak PiS. Że Polacy nie popierają tego niszczącego wpływu PiS na Polskę i Europę. Dzisiaj patriotyzm to także odpowiedzialność za Europę.

Codziennie musimy tworzyć dobre prawo. Musimy codziennie pracować nad dobry prawem dla Polski jak J. Olbrycht i J. Lewandowski ws. budżetu, jak wywalczenie dodatkowego miejsca w PE dla Polski przez Danutę Huebner.

My pracujemy nad rozwiązaniami, które służą Polakom. Mówmy śmiało jaka jest prawda, tłumaczmy jak jest, pokazujmy czym się zajmujemy. Jak mawiał W. Bartoszewski: „Prawda nie leży po środku, prawda leży tam gdzie leży.”

– przekonywała Thun.

Oczywiście nie zabrakło również przemówienia Grzegorza Schetyny. Lider PO twierdził, że jego partia proponuje Polakom dojrzały patriotyzm.

PO proponuje Polakom dojrzały patriotyzm. My naprawdę szanujemy polski naród, nie uważamy Polaków za ciemny lud, który można oszukiwać propagandą. Dojrzały patriotyzm jest Polsce potrzebny, bo UE jest wspólnotą dojrzałych narodów. Nasi sojusznicy oczekują od nas dojrzałości i przewidywalności. Jak największa partia opozycyjna do wyborów mamy do wykonania dwie misje: jedna typowa dla partii opozycyjnych, recenzowanie rządzących przedstawianie alternatywy, ale też musimy podjąć drugą misję, niestandardową, a niezbędną.

Jako opozycja nie możemy zdjąć odpowiedzialności za państwo, także za polską politykę zagraniczną, bo wywołaną skrajną nieodpowiedzialnością rządzących. Nie możemy zdjąć z rządzących odpowiedzialności za państwo i za polską politykę zagraniczną. Nie możemy biernie obserwować procesu degradacji naszej ojczyzny, opuszczenie nas przez sojuszników. Będziemy wykorzystywać każdą okazję dla obniżenia ceny, jaką za błędy PiS-u płacą Polacy i Polska

powiedział Schetyna.

Tymczasem twitterowe konto Prawa i Sprawiedliwości akurat w dniu Krajowej Rady Platformy Obywatelskiej przypomniało internautom następujący fakt:

Warto przeczytać: Radosław Sikorski zrugał... Dominikę Wielowieyską: Wy „warszawka”, chcecie mówić językiem Unii Wolności i skończycie jak Unia Wolności

Podziel się