Szukaj

Naczelny rabin Ukrainy zaapelował, aby izraelskie władze „ukarały” Polskę. W wystosowanej prośbie posłużył się kłamliwymi twierdzeniami

05-02-2018 12:05
, Mosze Reuven Asman Fot. Roman Vilenskiy / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Przyjęcie nowelizacji o IPN wywołało prawdziwą medialną burzę. Kolejni eksperci i politycy zabierają głos w toczącej się debacie na temat relacji polsko-żydowskich podczas II wojny światowej. Niespodziewanie to tej dyskusji włączył się również naczelny rabin Ukrainy, Mosze Reuven Asman, który zaapelował do izraelskich władz o „ukaranie” Polski.

Naczelny rabin Kijowa i Ukrainy, Mosze Reuven Asman zwrócił się z oficjalną prośbą do szefa ministerstwa ds. Jerozolimy i diaspory oraz ministerstwa edukacji, Naftali’ego Bennetta, o „ukaranie” Polski za ustawę o IPN:

W obliczu przyjęcia przez polski parlament nowego prawa, które zabrania mówienia prawdy o Zagładzie, proponuję aby anulować tego roku Marsz Życia izraelskich uczniów do polskich obozów koncentracyjnych”.

Koniecznie przeczytaj: Naczelny rabin Polski o nowelizacji ustawy o IPN: To nie jest fałszowanie historii. Nie ma „polskich obozów zagłady”

Czytaj też: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Marsz Żywych to jedna z form edukacji skierowana głównie do żydowskiej młodzieży. Organizowany jest już od 30 lat przez izraelskie ministerstwo edukacji. W 1996 roku zdecydowano, by to wydarzenie odbywało się regularnie. Od tego czasu, co roku, dokładnie w Dzień Pamięci Ofiar Zagłady, młodzi Żydzi przyjeżdżają do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, aby właśnie tam wziąć udział w uroczystych obchodach tego święta. Uczestnictwo w tym wydarzeniu ma być dla nich dawaniem świadectwa pamięci o osobach zamordowanych przez Niemców w trakcie II wojny światowej.

Jakby tego było mało, naczelny rabin Ukrainy stwierdził również, że należy wstrzymać  ​​przyjazdy młodzieży izraelskiej do naszego kraju, ponieważ istnieje duże ryzyko, że mogą zostać zaatakowani przez polskich ekstremistów:

Istnieje niebezpieczeństwo antysemickich ataków ze strony polskich ekstremistów na izraelskie dzieci w wieku szkolnym.

Warto przeczytać: Naczelny rabin Polski martwi się o przyszłość społeczności żydowskiej w naszym kraju. „Coraz więcej młodych Żydów myśli o opuszczeniu Polski”

Podziel się