Szukaj

Przetarg na nowe okręty podwodne dla Marynarki Wojennej prawdopodobnie wygrają Szwedzi

14-10-2016 19:17
Polski okręt podwodny Orzeł Fot. tomasz przechlewski / wikipedia.org / CC BY 2.0
Podziel się

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło niedawno przetarg na zakup trzech nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Jak podaje „Nasz Dziennik” maleją szanse francuskiego koncernu DCNS, który do tej pory był uważany za faworyta.

Okręty mają być zakupione przez polskie MON razem z pociskami manewrującymi. Do tej pory jako zwycięzce przetargu typowano francuski koncern DCNS, jednak zerwanie przez Polaków kontraktu ws. Caracali spowodowało pogorszenie stosunków między Warszawą a Paryżem. Przypomnijmy, że prezydent Francji Francois Hollande przełożył wizytę w Polsce, po tym jak nasz rząd zakończył rozmowy z Airbus Helicopters w sprawie planowanego zakupu śmigłowców.

Koniecznie przeczytaj: Decyzją Macierewicza wojsko użyczy lokal... Teatrowi Żydowskiemu

Czytaj też: Wojsko zapłaci transseksualistom za zmianę płci!

Teraz eksperci sądzą, że nowym dostawcą okrętów podwodnych dla polskiej marynarki będzie prawdopodobnie szwedzki koncern Saab, który oferuje jednostkę klasy A-26. Szanse Szwedów zwiększa porozumienie, jakie zawarli z Polską Grupą Zbrojeniową. Program „Orka”, wart 10 mld zł, dotyczy współpracy w kilku sektorach i nie opiera się tylko na budowie okrętów podwodnych.

Oferowane przez Szwedów jednostki A-26 uzbrojone są w 15 torped i pocisków manewrujących NSM, posiadają też silnik, który może pracować bez dostępu do powietrza atmosferycznego. Okręty opierają się o technologię stealth, dzięki czemu są trudne do wykrycia w czasie prowadzenia działań. Zaletą jednostek A-26 jest także to, że mogą poruszać się po płytkich wodach.

Warto przeczytać: Nowoczesna za odrzuceniem projektu wprowadzającego kary za „polskie obozy śmierci”

Podziel się