Szukaj

Prymas Polski zakazuje księżom udziału w manifestacjach przeciwko uchodźcom: „Każdy, który tam pójdzie...”

18-10-2017 13:27
Wojciech Polak, prymas Polski Fot. J. Andrzejewski / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

„Jeżeli jakiś ksiądz z mojej diecezji wybierze się na manifestację przeciw uchodźccom - zostanie zawieszony” - oświadczył w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” arcybiskup Wojciech Polak, który od 2014 r. jest prymasem Polski.

Jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza, i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany. Nie ma dla mnie innej drogi, dlatego że jestem odpowiedzialny za tych, którzy są w mojej diecezji – powiedział w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” metropolita gnieźnieński.

Jak przekonuje abp Polak, jego działania nie mają natury politycznej. Prymas w wywiadzie tłumaczył się między innymi ze swojej niedawnej wypowiedzi na Jasnej Górze dotyczącej „poszanowania ładu konstytucyjnego”.

Koniecznie przeczytaj: Donald Tusk wydał zaskakujące oświadczenie. Zmienił zdanie na temat relokacji uchodźców?

Czytaj też: Polak natknął się na imigrantów na autostradzie we Francji. Ostra reakcja [+18 WIDEO]

Prymas nie wypowiada się po stronach politycznego sporu, tylko przypomina fundamenty, społeczną naukę Kościoła, upomina się o kształtowanie wspólnego dobra – przekonywał duchowny w rozmowie z Błażejem Strzelczykiem.

Prymas zapytany o sondaż IRBIS, z którego wynika, że 60% Polaków jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców stwierdził, że „Chrystus cierpi w uchodźcach i musimy się na tych uchodźców otworzyć”.

Nie chodzi o zwyczajne otwarcie granic bez żadnej kontroli, ale mądrą, systemową pomoc, którą możemy i powinniśmy dać, i która nie będzie dla nas żadnym zagrożeniem – mówił prymas.

Czy takimi wypowiedziami prymas Polski nie angażuje się jednak w politykę? Zapewne wiele osób może odnieść inne wrażenie...

Warto przeczytać: Wojciech Cejrowski ostro podsumował środowisko sądownicze: „To komuchy, dzieci komuchów...” [WIDEO]

Podziel się