Szukaj

Radomsko: Izraelski burmistrz chciał wygłosić przemówienie szkalujące Polaków. Władze miasta zrezygnowały z udziału w uroczystościach

20-03-2018 12:13
Eli Dukorsky Fot. Eli Dukorsky / facebook.com
Podziel się

Jak informuje portal DoRzeczy.pl, w Radomsku nie odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem 200-osobowej delegacji władz i młodzieży z izraelskiego Kiryat Bialik. Wszystko dlatego, że burmistrz tego miasta chciał wygłosić przemówienie, w którym miał zamiar wspominać o udziale Polaków w Holokauście. Prezydent Radomska, który otrzymał wcześniej tekst wystąpienia poprosił o niewygłaszanie tych twierdzeń, na co strona izraelska się nie zgodziła. Dlatego też, polska strona zrezygnowała z wysłuchania tego przemówienia. Co prawda, zostało ono wygłoszone, ale jedynie w języku hebrajskim i było skierowane do żydowskiej młodzieży.

Izraelska delegacja przybyła do Radomska 13 grudnia. Wizyta ta miała charakter wymiany uczniowskiej i służyła wzajemnemu poznawaniu swoich kultur. Władze Radomska chciały, by to spotkanie zwieńczyła polsko-żydowską uroczystość, do której jednak ostatecznie nie doszło. Wszystko dlatego, że burmistrz izraelskiego miasta miał wygłosić szkalujące Polaków przemówienie. 

Jak poinformował w swoim oświadczeniu prezydent Radomska Jarosław Ferenc, kilka dni wcześniej otrzymał tekst przemówienia w celu przetłumaczenia go na język polski. Wówczas okazało się, że zawarte są w nim odwołania do „polskiego współudziału w Holokauście”.

Koniecznie przeczytaj: „Jesteśmy przyjaciółmi w każdym calu” – wzruszające przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej [wideo]

Czytaj też: Izraelska gazeta napisała o filmie „Polski Holokaust”. Takiej reakcji Żydzi chyba się nie spodziewali. Miażdżąca odpowiedź internautów, którzy stanęli w obronie Polski

Z przedstawionych przykładów wynikało, że sprawcami morderstw i okrucieństw wobec Żydów byli Polacy, którzy we współpracy z nazistami bez określonej narodowości wymordowali m.in. 200 tysięcy Żydów. Przytoczone opowieści miały charakter osobisty, dlatego też trudno traktować je jako źródło wiedzy historycznej.

W związku z tym, nieformalnie poproszono, by te stwierdzenia pominięto, gdyż takie spotkania młodzieży nie są najlepszym miejscem do toczenia sporów historycznych. Jednak strona izraelska nie przystała na prośbę władz Radomska i pozostała przy swoim stanowisku. 

Ostatecznie burmisrz Kiryat Bialik wygłosił swoje przemówienie w języku hebrajskim. Słuchała go jedynie izraelska delegacja, która zgromadziła się pod pomnikiem tuż po tym, jak zakończyły się uroczystości z udziałem władz miasta. Po południu natomiast doszło do zaplanowanego wcześniej spotkania młodzieży polskiej i żydowskiej.  

Decyzję władz Radomska o rezygnacji z oficjalnych uroczystości skomentował m.in. wiceminister spraw zagranicznych Izraela Tzipi Hotovely, który powiedział, że cały trzeba prowadzić otwarty i szczery dialog:

To ważne, by kontynuować otwarty i szczery dialog. Przykro mi, że władze Radomska postanowiły odwołać uroczystości.

Warto przeczytać: Elżbieta Rybarska opowiedziała o tym, jak wygląda obecna walka o prawdę historyczną. Jej słowa rzucają nowe światło na konflikt polsko-izraelski [wideo]

Podziel się