Szukaj

Polak pokazał, jak w Holandii potraktowano naszych rodaków. „Gorzej niż bydło” [wideo]

02-10-2018 16:25
Warunki pracy w Holandii Fot. Oskar Kołodziejski / Facebook
Podziel się

Jeden z pracujących w Holandii Polaków opublikował w sieci film, na którym pokazał skandaliczne warunki „zakwaterowania”. Grupa naszych rodaków została zmuszona przez agencję do zamieszkania… w magazynie.

Na nagraniu umieszczonym przez Oskara Kołodziejskiego widać pracowników z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy śpią na materacach rozstawionych na drewnianych paletach lub bezpośrednio na podłodze.

Sprawę opisuje portal money.pl, który zauważa, że do zdarzenia doszło w Holandii, która jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Europy.

Do mieszkania w takich warunkach zmusiła Polaków holenderska agencja Axidus z miejscowości Poeldijk w pobliżu Hagi.

Koniecznie przeczytaj: Twarde warunki Ukrainy wobec Polski. Bez tego nie wyrazi zgody na wznowienie prac ekshumacyjnych

Czytaj też: Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym. Zobacz pełną treść dokumentu

Taką mamy fajną lokację, Axidus nam zapewnił. 15 godzin dziennie, a potem spanie w takich warunkach. Proszę bardzo, materacyki, paleciki. Warunki pierwsza klasa, jak w Marriottcie, gorzej niż bydło. Polecam Axidus

- komentuje z ironią autor nagrania.

Kiedy bulwersująca sprawa została nagłośniona, agencja próbowała przekonywać, że wszystko to „burza w szklance wody”. W rozmowie z holenderskim portalem ad.nl. przedstawiciel firmy tłumaczył, że jest to sytuacja tymczasowa wynikająca z braku miejsc w pobliskich hotelach, z którymi współpracuje agencja. Jednak pytany o to, kiedy warunki zakwaterowania ulegną poprawie, nie potrafił udzielić odpowiedzi.

Rzecznik lokalnych władz zapowiedział, że sprawa zostanie zbadana. Jeden z miejscowych polityków, Remmert Keizer określił zachowanie agencji jako „oburzające” i wyraził nadzieję, że „nikomu nie ujdzie to płazem”.

Pod filmem umieszczonym w serwisie YouTube pojawiło się mnóstwo komentarzy internautów. Niektórzy sugerowali, że Polacy sami są sobie winni, bo nie potrafili załatwić sobie lepszych warunków pracy. Wiele osób ma jednak inne zdanie. Podkreślono m.in., że wykorzystywanie pracowników przez agencje pracy jest bardzo częstym zjawiskiem.

Pracowałem w Holandii pół roku, ogólnie żeby zjechać wcześniej niż przewiduje kontrakt, to trzeba zapłacić jakąś karę w postaci 3 tys zł. Każda złodziejska agencja włącznie z work support kosi takie pieniądze za mieszkanie, że to nieporozumienie. Ciul z tym, że nie zrobiłeś w miesiącu 160 h, tylko 130 h, bo tyle było roboty, ale za chatę i tak trzeba zapłacić 100% tego ile się należy, bo tak skonstruowane są te wszystkie umowy... Holandia to kraj zrytych beretów, którzy tylko patrzą jak Ciebie wydymać na każdym kroku.

- to tylko jeden z gorzkich komentarzy w takim tonie.

Warto też przytoczyć, jak reklamuje się sama agencja Axidus. Firma na swojej stronie chwali się członkostwem w Ogólnopolskim Konwencie Agencji Pracy, czyli „organizacji (…) zrzeszającej podmioty związane z rynkiem pracy, które oferują najwyższą jakość usług w trosce o dobro stron stosunku pracy”.

Warto przeczytać: Wojciech Cejrowski zainicjował akcję dotyczącą islamizacji Polski. Internauci odpowiadają [foto]

Podziel się