Szukaj

Posłowie Kukiz 15 apelują do PiS w sprawie polityki wobec Ukrainy [WIDEO]

16-03-2017 21:29
Logo ruchu Kukiz 15
Podziel się

Konferencję prasową w sprawie poselskiego projektu ustawy zwołało dwóch posłów z klubu Kukiza. Głównym tematem wypowiedzi obu posłów była polityka karna i historyczna nowej władzy wobec Ukrainy.

Poseł Tomasz Rzymkowski i Bartosz Józwiak w sejmie wypowiedzieli się w trzech zasadniczych kwestiach. Pierwszym tematem konferencji była sprawa Michaela Karkoćia, który jest oskarżony o zbrodnie wojenne dokonane w czasie drugiej wojny światowej na ludności polskiej. Ukrainiec a dziś obywatel USA był członkiem tzw. Legionu Samoobrony, który podlegał rozkazom SS. Posłowie domagają się bardziej stanowczych działań organów państwa polskiego w sprawie ekstradycji wymienionego wyżej zbrodniarza wojennego do Polski.

Koniecznie przeczytaj: Z Kukiz’15 odeszły dwie posłanki. Odejść miał również Rafał Wójcikowski

Czytaj też: Paweł Kukiz: „Wśród Żołnierzy Wyklętych byli bandyci”

Drugim tematem wypowiedzi obu polityków, był plan nowelizacji ustawy o IPN. Posłom z klubu obywatelskiego Kukiz 15, chodzi w tym wypadku o rozszerzenie obowiązków statutowych tej instytucji. IPN w opinii polityków powinien zajmować się badaniem nie tylko zbrodni komunistycznych i nazistowskich, ale także ukraińskich.

Trzecim tematem wystąpienia reprezentantów klubu Kukiza, był projekt uchwały w sprawie uczczenia 150 rocznicy urodzin biskupa grekokatolickiego Grzegorza Chomyszyna, który był zwolennikiem pojednania polsko - ukraińskiego. W tym duchu posłowie Rzymkowski i Józwiak proponują rozpoczęcie dialogu ze stroną ukraińską.  

Warto przeczytać: Ukraiński politolog broni UPA i krytykuje film „Wołyń”

Podziel się