Szukaj

Chcą postawić pomnik Lechowi Wałęsie. Ma mieć 4 metry

31-12-2016 18:00
Portret Lecha Wałęsy Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Fundacja Otwarta Strefa Kultury wystąpiła z inicjatywą, aby wybudować byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie pomnik. 4-metrowy monument miałby stanąć w Poznaniu.

Na początek fundacja chce razem z poznaniakami stworzyć 40-centymetrowy projekt, na którego podstawie oparto by finalną koncepcję pomnika. Odpowiedni wniosek organizacja złożyła już do Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Wybudowanie pomnika miałoby kosztować 10 tys. zł. W ramach inicjatywy zaplanowano także organizację spotkań dla dzieci, które miałyby przybliżyć im postać Lecha Wałęsy i Solidarności.

Koniecznie przeczytaj: Lech Wałęsa na fali antyrządowych demonstracji publikuje groźnie brzmiący wpis na Facebooku

Czytaj też: Lech Wałęsa: „Bolek” to nazwa urządzenia do podsłuchu

Fundacja Otwarta Strefa Kultury przekonuje, że celem jej działalności jest wspieranie dziedzictwa, twórczości artystycznej oraz inicjatyw oddolnych, a według pomysłodawców budowy pomnika Wałęsa jest „postacią, która może wciąż inspirować”.

Pomysł już wzbudził kontrowersje, część poznańskich radnych wskazuje m.in., że nie powinno stawiać się pomników żyjącym osobom. Swoje zastrzeżenia mają również środowiska narodowców, którym budowa pomnika Lecha Wałęsy z raczej oczywistych względów nie przypadła do gustu, szczególnie w kontekście niejasnej przeszłości byłego prezydenta RP.

Warto przeczytać: Nie żyje syn Lecha Wałęsy. Został znaleziony martwy w mieszkaniu

Podziel się