Szukaj

Polska wyraziła sprzeciw wobec decyzji Trumpa o Wzgórzach Golan: „Aneksja siłą jest zabroniona” [foto]

27-03-2019 16:09
Polska w UE Fot. alex.ch / flikcr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Jak poinformowała PAP, ambasadorzy Polski, Belgii, Niemiec, Francji oraz Wielkiej Brytanii wchodzący w skład RB ONZ wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili swój sprzeciw wobec decyzji Donalda Trumpa o uznaniu zwierzchności Izraela na Wzgórzami Golan.

Konflikt wokół Wzgórz Golan, które od 1967 roku okupuje Izrael, ponownie rozgrzał po tym, jak prezydent USA formalnie uznał nad nimi suwerenność tego kraju. Decyzja ta wywołała falę protestów, a syryjskie władze zażądały zwołania w trybie pilnym RB ONZ. 

Ambasadorzy Polski, Belgii, Niemiec, Francji oraz Wielkiej Brytanii we wspólnym oświadczeniu podkreślili, że nie uznają suwerenności Izraela nad tym terenem, ponieważ jest to niezgodne z międzynarodowym prawem:

Koniecznie przeczytaj: Izraelski dziennikarz potwierdził, że USA interweniowało ws. ataków środowisk żydowskich na Polskę. „Administracja Trumpa chciała, by Izrael wygasił ten spór”

Czytaj też: Islamski terrorysta twierdzi, że USA i Izrael finansują dżihadystów. Amerykanie dementują

Aneksja terytorium siłą jest zabroniona przez prawo międzynarodowe i jakiekolwiek jednostronne zmiany granic są sprzeczne z regułami międzynarodowego porządku i Kartą Narodów Zjednoczonych. Wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie szerszymi konsekwencjami uznania nielegalnej aneksji, a także konsekwencjami dla regionu.

Warto przeczytać: Kompletny nokaut na Twitterze. Radosław Sikorski szybko zgaszony po słowach o reakcji na list ambasador USA

Podziel się