Szukaj

Polski Sejm uchwałą chce uhonorować… konia!

05-10-2016 13:27
Paweł Suski, PO, Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, grudzień 2015 Fot. Adrian Grycuk / wikipedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

To nie żart. Członkowie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt wpadli na pomysł, aby oddać w Sejmie hołd koniom. Projekt uchwały przedstawił poseł PO, Paweł Suski, który powiedział, że konie zajmują szczególne miejsce w polskiej historii i „należy się im szacunek”.

Projekt uchwały przygotowały organizacje walczące o prawa zwierząt. Jako uzasadnienie podały następujące argumenty:

Jesteśmy spadkobiercami rozwoju i stabilności gospodarczej, osiągniętej poprzez ciężką i mozolną pracę, wykonywaną od wielu wieków przez Polki i Polaków, a której nie udałoby się osiągnąć bez pomocy siły i oddania koni.

Paweł Suski zaznaczył, że uchwała ma na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na „haniebne wykorzystywanie koni”. Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt przyznaje też, że ich inicjatywa to pierwszy krok w staraniach o podniesienie „statusu” konia. Kolejnym celem jest wykreślenie tego zwierzęcia z ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Posłowie chcieliby, aby koń stał się według prawa zwierzęciem towarzyszącym, tak jak np. pies i nie mógł być wykorzystywany jako zwierzę gospodarskie. Spowodowałoby to m.in. wprowadzenie zakazu uboju koni.

Koniecznie przeczytaj: Sejm poparł obywatelski projekt „Stop Aborcji”! Zobacz, kto był za aborcją, a kto przeciw (pełna lista NAZWISK)

Czytaj też: Skandaliczne „Mistrzostwa świata w strzelaniu do narodowców” na FB. „Strzelaj do zwierząt”

Niektórzy posłowie do całej inicjatywy odnieśli się w dość żartobliwym tonie.

Jeśli składamy hołd koniom, to złóżmy też świniom, które również odegrały ważną rolę w historii Polski. Zastanowię się nad poparciem tej uchwały tylko wtedy, gdy posłowie dołożą do niej osła (...) Traktuję to w kategoriach zabawy znudzonych posłów – powiedział Marek Sawicki z PSL.

Z kolei jego partyjny kolega, poseł Franciszek Stefaniuk tak skomentował pomysł uchwały:

Nie wiem, czy konie będą w stanie odnieść się do tej uchwały.

Warto przeczytać: Sejm odrzucił projekt „Stop Aborcji”! „Myślę, że Jarosław Kaczyński szczerze uważa, że chore dzieci należy abortować”

Podziel się