Szukaj

Polska zaproponuje Brukseli, żeby uchodźcy sami wybierali kraj, do którego chcą trafić?

18-05-2017 13:42
Beata Szydło, premier, PiS
Podziel się

Głosowanie wśród uchodźców miałoby zadecydować, do jakiego europejskiego kraju trafią – według doniesień medialnych taka może być odpowiedź polskiego rządu na niedawne groźby Komisji Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców. Warszawa ma też zaznaczyć, że lansowana w UE przymusowa relokacja to łamanie praw człowieka.

O takim możliwym rozwoju wydarzeń donosi „Warszawska Gazeta”, powołując się na słowa anonimowego polityka z kręgów rządowych. Wynika z nich, że w otoczeniu Beaty Szydło powstała koncepcja, by zaproponować przeprowadzenie wśród migrantów referendum/ankiety, w której zapytano by ich, w którym kraju chcą zamieszkać. Polska ma się przy tym odwołać do wartości demokracji i praw człowieka, w tym prawo do wyboru miejsca zamieszkania.

Koniecznie przeczytaj: Bruksela grozi Polsce w sprawie relokacji uchodźców

Czytaj też: Niemiecki dziennik: Komisja Europejska chce wprowadzić euro we wszystkich krajach UE

Na początku tygodnia Komisja Europejska wezwała Polskę, Węgry i Austrie do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji uchodźców; zgodnie z ustaleniami, poczynionymi przed dwoma laty przez ówczesną premier Ewę Kopacz, do Polski miałoby trafić około 7 tysięcy uchodźców.

Gabinet Beaty Szydło twardo odmawia zgody na przymusową relokację, pomimo kierowanych przez KE gróźb rozpoczęcia wobec naszego kraju procedury o naruszenie prawa UE. Jednym z argumentów, który ma zostać podniesiony również teraz, jest zarzut łamania praw człowieka poprzez zmuszanie migrantów do pobytu w konkretnym kraju.

Warto przeczytać: Polsce grozi wielomiliardowa kara za odmowę przyjęcia uchodźców

Podziel się