Szukaj

Polska odpowiada Komisji Europejskiej w sprawie relokacji. Co na to Bruksela?

14-07-2017 02:52
Łódź z uchodźcami Fot. Irish Defence Forces / wikipedia / CC BY 2.0
Podziel się

Brak skutecznych metod weryfikacji uchodźców pod względem bezpieczeństwa to główny argument polskiej odpowiedzi w sprawie relokacji, jaką resort Mariusza Błaszczaka wystosował właśnie do komisji Europejskiej.

MSWiA zapewnia, że Polska nie odrzuca unijnej zasady solidarności i konieczności niesienia pomocy humanitarnej.

Stanowisko w sprawie relokacji uchodźców z obozów w Grecji i Włoszech uzasadnia względami bezpieczeństwa, których nie są w stanie spełnić te kraje. Chodzi o brak wypracowania „skutecznych metod weryfikacji osób do relokacji pod kątem bezpieczeństwa”.

Nie jest również możliwa szybka identyfikacja osób wymagających ochrony międzynarodowej i oddzielenie ich od migrantów ekonomicznych­ – przekonuje polskie MSWiA.

Koniecznie przeczytaj: Komisja Europejska chce zapłacić Włochom, żeby nie zamykali portów przed imigrantami

Czytaj też: Korupcja i molestowanie w obozie dla uchodźców

Skierowane w czwartek (13.07) do Brukseli pismo to konsekwencja wcześniejszych kroków Komisji Europejskiej, która w połowie czerwca podjęła decyzję o wszczęciu procedury wobec Polski, Czech i Węgier o naruszenie prawa unijnego poprzez nie podjęcie relokacji uchodźców przebywających na terenie krajów europejskich.

Zobowiązanie do przyjęcia tzw. kwot uchodźców w 2015 roku przyjął rząd Ewy Kopacz. Gabinet Beaty Szydło od początku jest przeciwny przymusowej relokacji.

Teraz polski rząd odbił piłeczkę na połowę KE. Aby kontynuować procedurę prawną wobec Polski, Bruksela będzie musiała odnieść się do przedstawionych argumentów i zastrzeżeń co do procedur weryfikacyjnych.

Warto przeczytać: Komisja Europejska chce lepiej wykorzystywać „talenty” przedstawicieli środowisk LGBTI

Podziel się