Szukaj

Polska ponownie będzie domagać się ekshumacji na Ukrainie. Zbrodnia wołyńska musi być wyjaśniona. „Jesteśmy to winni ofiarom” [wideo]

18-02-2018 22:10
Jacek Czaputowicz Fot. Polskie Radio / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz był gościem programu „Minęła dwudziesta” w TVP Info. Podczas rozmowy poruszona została kwestia relacji polsko-ukraińskich. Polityk zabrał również głos w sprawie ekshumacji i kontrowersji związanych z nowelizacją ustawy o IPN.

Jacek Czaputowicz zaznaczył, że dla Polski Ukraina jest ważnym partnerem. Mimo to uznał, że w najbliższej przyszłości nasz wschodni sąsiad nie dołączy do Unii Europejskiej. Zaznaczył jednak, że rząd popiera jak największą integrację Kijowa z Zachodem.

Wspieramy proeuropejskie aspiracje Ukrainy, współpracę między naszymi społeczeństwami, bronimy integralności terytorialnej Ukrainy. W naszym wspólnym interesie leży silna i niezależna Ukraina – zapewnił Czaputowicz.

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Ukraina jest przeciwna nowelizacji ustawy o IPN. Tymczasem sam ukraiński ambasador przyznaje, że jego kraj nawet nie wie, o co chodzi w tej ustawie [wideo]

Następnie poruszony został temat ekshumacji. Strona ukraińska w dalszym ciągu nie wyraża bowiem zgody na przeprowadzenie odpowiednich badań.

Życzylibyśmy sobie, żeby ekshumacje szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy były dopuszczone i żeby trwała dyskusja historyków na ten temat – stwierdził minister.

Następnie Czaputowicz wyjaśnił, dlaczego strona ukraińska protestuje przeciwko nowelizacji ustawy o IPN:

Pewne sformułowania są dla nich nieprecyzyjne, zbyt ogólne i obawiają się, że mogą później posłużyć do penalizowania działań niektórych obywateli ukraińskich – powiedział polityk.

W trakcie programu padło ważne zdanie z ust ministra – Czaputowicz zaznaczył, że rozumie, jak ważną i trudną kwestią jest dla strony ukraińskiej zbrodnia wołyńska, mimo to zapewnił, że Polska dalej będzie dążyła do poznania prawdy. Jesteśmy to winni ofiarom – powiedział polityk.

Warto przeczytać: Burza po słowach szefa MSZ: „W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera.(...) Gross jest naukowcem, ustawa o IPN go nie dotyczy”

Podziel się