Szukaj

Polscy żołnierze dostaną nowe nieśmiertelniki. Znajdą się na nich: imię, nazwisko, PESEL, grupa krwi oraz... wyznanie

12-10-2016 17:19
Dwa nieśmiertelniki z danymi osobowymi Fot. Felix Stember / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Jak donosi radio RMF FM, Ministerstwo Obrony Narodowej, kierowane przez Antoniego Macierewicza, podjęło decyzję o wymianie nieśmiertelników w wojsku. Metalowe tabliczki tożsamości noszone przez żołnierzy zgodnie z nowym projektem resortu obrony nawiązywać będą do czasów II Rzeczpospolitej. Nieśmiertelniki zostaną też wzbogacone o nowe informacje.

Obecnie nieśmiertelniki polskich żołnierzy zawierają jedynie numer ewidencji wojskowej. Na nowych wzorach będą znajdować się podstawowe informacje osobowe: imię, nazwisko, numer PESEL, grupa krwi oraz fakultatywnie informacja o wyznaniu. Dodatkowe dane mają ułatwić identyfikację żołnierza, a także uprościć procedurę ustalania formy jego pochówku. Ministerstwo obrony wyjaśnia, że chodzi m.in. o spełnienie zaleceń Konwencji Genewskiej.

Koniecznie przeczytaj: Decyzją Macierewicza wojsko użyczy lokal... Teatrowi Żydowskiemu

Czytaj też: Wojsko zapłaci transseksualistom za zmianę płci!

Zmiana ma dotyczyć również ilości tabliczek określających tożsamość żołnierza. Do tej pory były trzy – teraz wszystkie zostaną zastąpione jednym nieśmiertelnikiem, zawierającym zarówno wszystkie podstawowe informacje osobowe, jak i numer identyfikacyjny w wojsku.

Nowe tabliczki mają mieć owalny kształt i wyglądem nawiązywać do nieśmiertelników z czasów II Rzeczpospolitej - dokładnie chodzi o historyczny, przedwojenny znak tożsamości wzór 31. Oznaczenia zawieszone będą na kulkowym łańcuszku.

Warto przeczytać: Nowoczesna za odrzuceniem projektu wprowadzającego kary za „polskie obozy śmierci”

Podziel się