Szukaj

Polak uwolniony w Syrii. Groziła mu kara śmierci

24-01-2017 12:24
Leszek Panek w Syrii Fot. Insie Syria / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Leszek Panek został przekazany stronie polskiej w poniedziałek w Bejrucie. 54-letni wrocławianin, który nielegalnie przedostał się do Syrii, został oskarżony przez wojsko o terroryzm, co karane jest w tym kraju śmiercią.

Informację o uwolnieniu Polaka jako pierwsza podała agencja Reutersa. Potwierdziło to już polskie MSZ.

Polak aresztowany w Syrii został uwolniony i jest pod opieką polskiej służby konsularnej i w najbliższych dniach wróci do Polski. Dziękujemy stronie czeskiej za wsparcie w uwolnieniu naszego obywatela – głosi komunikat rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koniecznie przeczytaj: Wyjątkowo wzruszające nagranie. Lekarze przywracają do życia dziecko urodzone w czasie bombardowania w Syrii [WIDEO]

Czytaj też: Szwecja: „Uchodźca” skazany na dożywocie za udział w egzekucji w Syrii [WIDEO +18]

W negocjacjach w sprawie Panka brała udział dyplomacja czeska - Czechy to jedyny europejski kraj, który jest przedstawicielem UE i NATO w Damaszku.

Udało nam Pana Panka znaleźć i osiągnąć porozumienie w sprawie jego uwolnienia. Panek jest w zadowalającym stanie fizycznym i psychicznym - poinformowała Kancelaria Prezydenta Czech.

Polak nielegalnie wjechał do Syrii, gdzie w lutym ubiegłego roku został zatrzymany przez wojsko w rejonie miasta Homs, gdzie toczyły się walki pomiędzy armią Baszara al-Asadaa a siłami opozycji. Żołnierze widząc, że Panek na ich widok sięga do kieszeni, myśleli, że mężczyzna usiłuje zdetonować ładunek wybuchowy i postrzelili go w nogę. 54-latem tymczasem chciał pokazać wojskowym swój paszport. Polak został aresztowany i oskarżony o terroryzm, za który w Syrii grozi kara śmierci.

Leszek Panek znany był na Dolnym Śląsku z ostrzegania mieszkańców Wrocławia i okolic przed „zbliżającą się apokalipsą”.

Warto przeczytać: Miller krytykuje Timmermansa i staje w obronie polskiego rządu [WIDEO]

Podziel się