Szukaj

Pierwszy Polak-dżihadysta stanie przed sądem. W szeregach islamistów w Syrii walczył przez rok. Nie przyznał się do winy

20-07-2017 19:28
Dżihadyści z ISIS YouTube / screen YouTube
Podziel się

25-latek to pierwszy Polak, który za stanie przed sądem oskarżony o walkę w szeregach islamskich dżihadystów. Na Bliskim Wschodzie spędził rok. Grozi mu do 8 lat więzienia. Nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Jak informuje portal tvp.info, akt oskarżenia trafił właśnie do łódzkiego sądu.

Dawidowi Ł. zarzuca się „udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, mającej na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym”. Na terytorium Syrii miał spędzić rok, uczestnicząc w szkoleniach oraz „pewnych działaniach bojowych”. Śledczy nie ujawniają jednak, na czym miały one polegać. Nieoficjalnie wiadomo, że bojówka, do której się zaciągnął, nie była powiązana z ISIS.

Koniecznie przeczytaj: Dżihadysta, który nawoływał do zamachów terrorystycznych w Polsce, zatrzymany przez ABW

Czytaj też: Polski najemnik w Syrii został ranny. „Te cholerne drony ISIS!” [WIDEO]

Dawid Ł. Od szesnastego roku życia mieszkał w Norwegii. Tam, jako nastolatek, przeszedł na islam i szybko się zradykalizował. Wiosną 2014 r. przedostał się przez Turcję na terytorium Syrii, gdzie przyłączył się do zbrojnej organizacji islamskiej, której celem było wprowadzenie na tym terytorium struktury rządzącej się prawami szarijatu. Został zatrzymany w kwietniu 2015 roku, kiedy powrócił do Norwegii. Jesienią tego roku deportowano go do Polski. Został aresztowany, usłyszał zarzuty. W areszcie nadano „Enki”, czyli więźnia niebezpiecznego.

Wraz z Ł. przed sądem odpowie też jego kolega. Według ustaleń śledczych, wiedział on o poczynaniach Ł., ale nie przekazał tych informacji organom ścigania. Teraz został objęty dozorem policyjnym. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Ani Dawid Ł., ani jego kolega nie przyznali się do postawionych zarzutów. Obaj odmówili też składania wyjaśnień.

Warto przeczytać: Dżihadysta chciał uciec w przebraniu kobiety. Zrobił nawet makijaż. O czymś jednak zapomniał... [FOTO]

Podziel się