Szukaj

Sondaż na najlepszego prezydenta sprawującego swój urząd w III RP. Zwycięzca był bezkonkurencyjny

04-05-2018 13:06
Aleksander Kwaśniewski Fot. Aleksander Kwaśniewski / facebook.com
Podziel się

W okresie III RP swój urząd sprawowało sześciu prezydentów. Niedawno Polacy zostali poproszeni o to, by wybrali najlepszego z nich. Biorący udział w badaniu jednoznacznie wskazali na Aleksandra Kwaśniewskiego, który dosłownie znokautował swoich konkurentów, uzyskując znaczną przewagę. Co warto jednak zaznaczyć, aż 25.6% respondentów nie było w stanie wskazać swojego kandydata.

W tym sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla serwisu rp.pl najwięcej respondentów wskazało, że najlepszym prezydentem III RP był Aleksander Kwaśniewski (otrzymał on 36,2% głosów). Na drugim miejscu, już ze znacznie gorszym wynikiem uplasował się Andrzej Duda (na niego wskazało 11.9% badanych). Ostatnie miejsce na podium przypadło śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu (otrzymał 11,7% głosów).

Koniecznie przeczytaj: Bronisław Komorowski przed katastrofą smoleńską: „Przyjdą wybory, prezydent będzie gdzieś leciał i to się wszystko zmieni” [wideo]

Czytaj też: Tak Kancelarie Prezydenta RP i Sejmu upamiętniły ofiary katastrofy smoleńskiej. Opublikowane nagrania poruszają do łez [wideo]

Z kolei tuż za podium znalazł się Lech Wałęsa (na niego wskazało 7,8% badanych). Dopiero na piątym miejscu uplasował się Bronisław Komorowski (otrzymał zaledwie 4,7% głosów). Na ostatnim miejscu znalazł się Wojciech Jaruzelski (na niego wskazało jedynie 1,9% ankietowanych). Warto zaznaczyć, że aż 25,6% respondentów nie potrafiło wskazać najlepszego ich zdaniem prezydenta.

Wyniki tego sondażu skomentował m.in. prof. Jacek Knopka z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który stwierdził, że  zarówno Lecha Wałęsa i Wojciecha Jaruzelskiego otrzymali tak mało głosów ze względu na swoją kontrowersyjną przeszłość:

W ważnym okresie dla Polski prezydentami byli Wojciech Jaruzelski i Lech Wałęsa, którzy powinni cieszyć się większym zainteresowaniem ze strony badanych. W przypadku tego pierwszego na taki stan wpływ miał związek tej postaci z Polską Ludową i PZPR, a w odniesieniu do Lecha Wałęsy kontrowersje budzą jego kontakty ze Służbą Bezpieczeństwa oraz niechęć do dekomunizacji polskiego systemu politycznego.

Warto przeczytać: Obywatelom RP nie udało się zakłócić rocznicy katastrofy smoleńskiej. Choć podejmowali usilne próby, zostali szybko zagłuszeni [wideo]

Podziel się