Szukaj

Polacy oddali największy dzwon na świecie. Już niedługo zostanie przetransportowany do Brazylii [foto]

21-09-2018 16:25
Dzwon Głos Ojca Fot. Przemysław Taranek ‏ / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Polscy ludwisarze i odlewnicy wykonali największy kołysany dzwon na świecie. Już w przyszłym roku zostanie przetransportowany do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trinidade w Brazylii.

W czwartek oficjalnie zaprezentowano dzwon dziennikarzom. Waży 55 ton, ma ponad 4 m wysokości oraz 4,5 m średnicy. Odlano go ze stopu miedzi (78%) oraz cyny (22%). Nadano mu nazwę „Vox Patris”, czyli „Głos Ojca”. W jego wykonanie zangażowanych było ponad 100 osób.

Serce dzwonu zostało już zaprojektowane. Będzie ważyło ok. 2 ton i wraz z mocowaniem osiągnie długość ok. 6 metrów. Specjaliści po jego wykonaniu zrobią próby akustyczne brzmienia. Wiadomo, że dzwon ma wydawać bardzo niski dźwięk słyszalny w promieniu kilku kilometrów od świątyni.

Koniecznie przeczytaj: Po śmierci ojca grożono jej i zachęcano do samobójstwa. Monika Miller odpowiada

Czytaj też: Brazylia: Prawicowy polityk został zaatakowany podczas wiecu wyborczego. Doznał ciężkich obrażeń [wideo]

Waldemar Olszewski z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu powiedział, że wykonanie tak dużego dzwonu było bardzo trudnym zadaniem:

Wlanie materiału do formy jest jednym z najważniejszych etapów naszej pracy. Trwało to około 12 minut i towarzyszyły temu niesamowite emocje tym bardziej, że pierwszy odlew nam nie wyszedł. Istotne było, czy forma wytrzyma ciśnienie i ciężar metalu. Po chwili okazało się, że metal został w formie i to było ukoronowanie naszej ciężkiej pracy. 

W przyszłym roku dzwon zostanie przetransportowany najpierw do portu, a potem drogą morską do Brazylii.

Warto przeczytać: Ekstraklasa. Zawodnik Piasta i trener Cracovii starli się w zaciętym pojedynku o piłkę [wideo]

Podziel się