Szukaj

Polacy nie chcą uchodźców – sondaż CBOS

06-10-2016 23:20
Imigranci stojący w rzędzie Fot. George Laoutaris / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

67% ankietowanych zadeklarowała, że jest przeciwna przyjmowaniu w Polsce uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Odmienne stanowisko zajęło 28%, 5% pytanych o to osób, stwierdziło, że nie ma zdania. Badanie CBOS zostało przeprowadzone między 5 a 8 września br.

Ankietowani, pytani o uchodźców z krajów, w których toczą się aktualnie konflikty zbrojne, byli już bardziej przychylni, jednak nadal większość – 52% - opowiedziała się przeciw przyjmowaniu ich w Polsce, odmienną opinię miało 44% osób, 4% stwierdziło, że nie ma zdania. Wśród osób, które wyraziły swój otwarty stosunek do uchodźców, 40% zaznaczyło, że Polska jedynie czasowo powinna im udzielić schronienia, a tylko 4% spośród tych ankietowanych nie miałaby nic przeciwko osiedlaniu się ich na stałe.

Koniecznie przeczytaj: Na eBayu wystawiono na sprzedaż niemowlę. Rodzice to uchodźcy

Czytaj też: Nowoczesną popiera co czwarty głosujący? Zaskakujący sondaż dla radia ZET

Negatywny stosunek do uchodźców w ostatnim czasie, zwłaszcza w sierpniu, spowodowany był m.in. z tragicznymi w skutkach atakami terrorystycznymi w Nicei i Monachium.

Nastawienie Polaków do Ukraińców przyjeżdżających z terenów objętych konfliktami wojennymi jest zdecydowanie inne. Większość ankietowanych – 57% - stwierdziła, że nie ma nic przeciwko przyjmowaniu ich w Polsce, odmienne zdanie wyraziło 38%, 6% pytanych osób odpowiedziała, że nie ma konkretnej opinii na ten temat.

Warto przeczytać: Sondaż MB: do Sejmu wchodzi KORWiN i SLD. Zaskoczenie na drugiej pozycji

Podziel się