Szukaj

Pod Mińskiem Mazowieckim rozbił się samolot myśliwski MiG-29. Odnaleziono już pilota. Zdążył się katapultować [WIDEO]

18-12-2017 20:56 (aktualizacja: 18-12-2017 21:39)
Polski MiG-29 nr 38 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim
Podziel się

Dzisiaj w godzinach wieczornych w pobliżu Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim z radarów zniknął samolot MiG-29. Myśliwiec rozbił się. Na szczęście pilot zdążył się katapultować na czas.

Myśliwiec MiG-29 z radarów zniknął ok. godz. 17.00. Kontakt z pilotem urwał się podczas podejścia do lądowania. Informację potwierdził Czesław Cichy, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Pierwsze doniesienia o utracie łączności podawały RMF FM i Radio ZET.

Natychmiast rozpoczęto poszukiwania. Brali w nich udział funkcjonariusze policji z Mińska Mazowieckiego oraz z Warszawy, strażnicy leśni, a także 10 zastępów straży pożarnej, którą o pomoc poprosiło wojsko.

Koniecznie przeczytaj: Nowe nagranie z miejsca katastrofy MiG-29 robi piorunujące wrażenie. Wojskowy myśliwiec zanim się rozbił, ściął kilkadziesiąt drzew [WIDEO]

Czytaj też: Nowe sensacyjne ustalenia ws. MiG-29 potwierdzone przez MON. Pilot wcale się nie katapultował! „To cud, że przeżył”

Odnaleziono pilota, który katapultował się. Został przewieziony do szpitala. Jak poinformowała rzeczniczka Lasów Państwowych, pilota odnaleźli leśnicy z Nadleśnictwa Siedlce.

W tej akcji uczestniczyli leśnicy oraz strażacy. Pilot, kiedy został odnaleziony był przytomny. Natomiast z tego co mi powiedziano, miał połamane kończyny i w trakcie transportu tracił przytomność – poinformowała Malinowska.

Niedługo potem odnaleziono rozbitą maszynę.

Na razie nie wiadomo, dlaczego doszło do katastrofy.

Spekulowanie na temat przyczyn byłoby przedwczesne - powiedział w rozmowie z tvp.info wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

MON w związku ze zdarzeniem wydało oświadczenie:

W dniu 18 grudnia, w godzinach wieczornych doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29 podczas podejścia do lądowania na lotnisku w Mińsku Mazowieckim.

Około godziny 17.15, podczas podejścia do lądowania, utracono łączność z samolotem typu MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Wojsko niezwłocznie przystąpiło do akcji ratunkowej, uruchamiając wszystkie możliwe środki.

Życiu i zdrowia pilota nie zagraża niebezpieczeństwo.

W poszukiwania zaangażowane były grupy poszukiwawczo-ratownicze wojska, Żandarmeria Wojskowa, a także zgodnie z procedurami akcję wspomagały policja i straż pożarna.

Okoliczności wypadku będą wyjaśniane przez Żandarmerię Wojskową oraz Prokuraturę.

Minister obrony narodowej przebywa obecnie w Afganistanie i jest na bieżąco informowany, zastępujący go w kraju, Bartosz Kownacki jedzie na miejsce zdarzenia.

Warto przeczytać: Są już nowe ustalenia MON ws. wypadku MiG-29. Macierewicz: „Porównania z katastrofą smoleńską jak najbardziej zasadne”

Podziel się