Szukaj

PO stworzyła specjalny film, w którym zarzuca Macierewiczowi kłamstwa ws. katastrofy smoleńskiej. Były szef MON odpowiada [wideo]

13-03-2018 18:31
Katastrofa smoleńska Fot. Platforma Obywatelska / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Choć od katastrofy smoleńskiej minęło kilka lat, powód rozbicia się samolotu nadal wzbudza kontrowersje. Prawo i Sprawiedliwość wraz z komisją Antoniego Macierewicza na czele przekonują, że doszło do zamachu. Inne zdanie ma Platforma Obywatelska.

To właśnie największa polska partia opozycyjna stworzyła film, którego celem jest kwestionowanie prac komisji Antoniego Macierewicza. Podczas konferencji prasowej Platformy Obywatelskiej nawiązano do informacji, którą podał portal wPolityce.pl. Wynika z niej, że zapadła decyzja dotycząca niepublikowania raportu dotyczącego przyczyn katastrofy smoleńskiej.

W związku z tym, że nie będziemy mieli efektów prac podkomisji, chcemy bardzo jasno pokazać film, który przygotowaliśmy po prezentacji filmu w zeszłym roku. To był film, który przygotowaliśmy jako odniesienie się do tamtego filmu, pokazując jak wiele kłamstw w zeszłym roku zostało powiedziane. Myśleliśmy, że będziemy odnosić się do dokumentu pisanego, który będzie poważną analizą merytoryczną, przygotowaną przez podkomisję. Nie będziemy, to już wiemy, stąd odniesiemy się do filmu z zeszłego roku, bo wiele z tych tez cały czas jest powielanych przez Macierewicza

Koniecznie przeczytaj: Podkomisja smoleńska zaprezentowała raport techniczny ws. katastrofy polskiego TU-154M. „Eksplozji w kadłubie nie kwestionują Rosjanie” [wideo]

Czytaj też: Platforma Obywatelska i Nowoczesna połączyły siły. Zapowiedzi się niezwykle huczne: „Nasz cel sprowadza się do obrony Polski przed PiS-em”

– powiedział Marcin Kierwiński z PO.

Wtórował mu jego partyjny kolega, Cezary Tomczyk:

Jarosław Kaczyński jeszcze niedawno mówił, że ten końcowy raport powstanie wiosną, dzisiaj mówi, że wiosną powstanie pomnik. To próba zamiecenia tej sprawy pod dywan, to próba zamknięcia pewnego rozdziału, również jeżeli chodzi o politykę PiS-u. My na to nigdy nie możemy się zgodzić, pozwolić, bo za to kłamstwo ktoś musi odpowiedzieć.

Wypowiedzi polityków PO skomentował sam Antoni Macierewicz:

Jeżeli panowie z Platformy Obywatelskiej mówią, że rozbicie samolotu TU-154 jest typowe dla katastrof lotniczych, to naprawdę pokazuje to najlepiej nie tylko ich niekompetencję, ale skrajną bezczelność. Nie ma wypadku odnotowanego, który by doprowadził do rozbicia na tyle dziesiątków tysięcy części przy takim locie. Przypominam, że sama komisja Millera stwierdziła, że do uderzenia doszło pod niewielkim kątem z niewielką prędkością i uderzenie było w błotnisty, miękki teren.

Polityk odniósł się również do kompetencji członków komisji, mówiąc:

Frank Taylor z Wielkiej Brytanii jest twórcą szkoły w Cranfield badania katastrof lotniczych, niewątpliwie jest najwybitniejszym badaczem na świecie. Podobnie pan Iilja Goran ze Szwecji, który był szefem komisji badania wypadków lotniczych państwa szwedzkiego. To są eksperci komisji, którzy zbadali więcej katastrof niż wszyscy członkowie komisji Millera, razem wzięci z członkami PO.

Warto przeczytać: Platforma Obywatelska poprosiła zagranicznych polityków o wzięcie udziału w specjalnym spocie. Europosłowie proszą Polaków o przestrzeganie demokracji [wideo]

Podziel się