Szukaj

PO i PSL grozi utrata subwencji

14-10-2016 14:30
Sławomir Neumann i Grzegorz Schetyna w Sejmie, 2016 Fot. Adrian Grycuk / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe mogą stracić subwencję, jeżeli PKW zakwestionuje sprawozdania wyborcze tych ugrupowań z ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Prokuratura w najbliższym czasie ma sprawdzić, czy kampanie obu partii prowadzone były zgodnie z prawem.

Jak podaje TVP.info nieprawidłowości w prowadzeniu kampanii wyborczej mają być związane z artykułami publikowanymi w „Gazecie Olszyńskiej”. Prokuratura sprawdzi, czy teksty, które ukazywały się w regionalnej gazecie w ubiegłym roku, nie stanowiły nielegalnej agitacji wyborczej.

Artykuły, w których pojawiały się nazwiska ówczesnych kandydatów PO i PSL do Sejmu i Senatu, nie były oznaczone jako materiały wyborcze opłacane przez komitety wyborcze tych partii. Ewentualne naruszenie prawa związane jest art. 506 Kodeksu wyborczego, który przewiduje grzywnę od 1 tys. zł do 100 tys. zł. za wydawanie pieniędzy na kampanię wyborczą z naruszeniem limitów.

Koniecznie przeczytaj: Macierewicz ujawnia patologie w spółkach zbrojeniowych za czasów koalicji PO-PSL

Czytaj też: „Zegarkowy” minister PO dostał intratną posadę

Jednak, jeżeli sąd uzna, że zostało naruszone prawo, PO i PSL mogą mieć dużo większe problemy. W przypadku zakwestionowania przez PKW sprawozdań finansowych z ubiegłorocznych wyborów, obu ugrupowaniom grozi nawet odebranie subwencji.

Warto przeczytać: Halicki nabija się z Petru

Podziel się