Szukaj

Platforma Obywatelska i Nowoczesna połączyły siły. Zapowiedzi się niezwykle huczne: „Nasz cel sprowadza się do obrony Polski przed PiS-em”

16-02-2018 20:08
Platforma i Nowoczesna Fot. Platforma Obywatelska / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna zdecydowały się połączyć siły. Wydano specjalny manifest samorządowy, który zawiera spis inicjatyw, które zamierza forsować nowe porozumienie. Głównym celem jest zwycięstwo w najbliższych wyborach i pozbawienie Prawa i Sprawiedliwości władzy lokalnej.

Przed Polską najważniejsze wybory samorządowe w historii. Od ich wyniku zależy, czy będziemy żyli w państwie zarządzanym z biura w partyjnej centrali czy w kraju wolnych obywateli, współdecydujących o swoich małych ojczyznach i najbliższym otoczeniu – tak brzmi pierwszy akapit opublikowanego manifestu.

Opozycji zależy na triumfie w wyborach samorządowych, dlatego dwie największe partie postanowiły połączyć swoje siły. Adam Szłapka z Nowoczesnej uważa, że wspólne porozumienie może przełożyć się również na współpracę obu ugrupowań w przyszłości.

Koniecznie przeczytaj: Platforma Obywatelska poprosiła zagranicznych polityków o wzięcie udziału w specjalnym spocie. Europosłowie proszą Polaków o przestrzeganie demokracji [wideo]

Czytaj też: Platforma Obywatelska za czasów swoich rządów nie tylko nie usuwała pomników komunistów. Ona im jeszcze stawiała nowe

„Nasz cel w zasadzie sprowadza się do obrony Polski przed PiS-em. Do obrony najważniejszych demokratycznych wartości” – nie ukrywał poseł Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak.

Chęć obalenia obecnego rządu widać zresztą dobrze w manifeście. Zwłaszcza w poniższym fragmencie:

Dziś wiemy już, co oznaczają rządy PiS. To buta, arogancja, osamotnienie w Unii Europejskiej, brak szacunku dla obywateli, niszczenie instytucji państwa i osłabianie prawa.

Politycy Nowoczesnej oraz Platformy Obywatelskiej podkreślają, że są otwarci na szerszą koalicję. Wszystkie organizacje - i partyjne, i obywatelskie, i pozarządowe, i samorządowe, które rozumieją samorząd jako coś obywatelskiego, coś, co łączy obywateli, że mogą sami zarządzać i sami decydować, sami wydawać środki, które są - są tutaj bardzo mile widziani – zaznaczył Szłapka.

Komentarze pod informacją o wspólnej walce w samorządach nie należą jednak do najpochlebniejszych:

Warto przeczytać: Nigel Farage zaciekle bronił Polski podczas swojego przemówienia w Parlamencie Europejskim. „Gdzie byliście, gdy w 2011 roku Platforma Obywatelska zatrzymywała dziennikarzy?” [wideo]

Podziel się