Szukaj

Jest petycja o odebranie Verhofstadtowi Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

04-12-2017 11:27
Guy Verhofstadt Fot. ALDE Communication / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Belgijski europoseł wywołał oburzenie Polaków, kiedy w Europarlamencie uczestników Marszu Niepodległości nazwał faszystami i nazistami. Nic dziwnego, że pojawiła się petycja, aby odebrać mu Krzyż Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przyznany politykowi w 2004 r. przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Szanowny Panie Prezydencie,

zwracamy się z petycją o odebranie Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Panu Guyowi Verhofstadtowi, który został mu przyznany w 2004 roku (Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 października 2004 r. o nadaniu orderów, Rej. 247/2004) – wnioskują autorzy petycji.

Uważamy, że podjęcie takich działań jest niezbędne ze względu na stosunek do Rzeczypospolitej Polskiej, jaki reprezentuje wyżej wymieniona osoba. Wielokrotnie na forum Parlamentu Europejskiego p. Verhofstadt w swoich wypowiedziach uwłaczał zarówno legalnie wybranemu rządowi Rzeczypospolitej Polskiej, jak i jej obywatelom. Jednym z przykładów jest głos podczas debaty na temat praworządności w Polsce, która odbyła się dnia 15.11.2017 r., gdy podczas tego wydarzenia belgijski eurodeputowany określił, że „polski rząd postradał zmysły”.

Koniecznie przeczytaj: Polacy mają dość nazywania ich „faszystami” i „nazistami”. Będą pozwy przeciwko Guyowi Verhofstadtowi za haniebne słowa w PE

Czytaj też: Muzułmanie modlą się do… polskiego busa. Kierowca w tym czasie pije piwo. Drugi Polak pozwolił sobie na dosadny komentarz [+18 WIDEO]

We wspomnianej wypowiedzi odniósł się również do zorganizowanego w Warszawie Marszu Niepodległości, w którym udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy Polaków, świętując w ten sposób 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie. Pan Guy Verhofstadt określił uczestników Marszu jako „kilku tysięcy faszystów, neonazistów, białych suprematystów”, podkreślając, że demonstracja odbyła się 300km od obozu Auschwitz i nigdy nie powinna mieć miejsca w Europie a zwłaszcza na terenie Polski. Określenie w ten sposób ponad 60 tysięcy osób, które wzięły udział w tegorocznym Marszu Niepodległości, jest niedopuszczalne. Ten fakt godzi w dobre imię uczestników tej demonstracji, w których gronie znajdowali się zarówno Polacy, jak i również goście z innych państw.

Takie słowa w stosunku do oddolnej, patriotycznej inicjatywy narodu polskiego są tym bardziej krzywdzące w perspektywie przyszłorocznych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wobec kraju, który mężnie walczył przeciwko nazistom i nigdy nie kolaborował z okupantem, takie słowa są całkowicie nieuzasadnione. Należy zaznaczyć, że sami organizatorzy Marszu Niepodległości potępili jednostkowe rasistowskie hasła. Osobie, która okazuje brak szacunku Państwu Polskiemu, w rozumieniu jego władz oraz pewnej części społeczeństwa, powinien zostać odebrany Krzyż Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ uwłacza ona wadze tego uhonorowania – brzmi uzasadnienie petycji.

Petycję można podpisać TUTAJ.

Warto przeczytać: Szef SLD bronił „honoru” Wojciecha Jaruzelskiego. Dziennikarka Polskiego Radia nie wytrzymała. Nokautująca riposta [WIDEO]

Podziel się