Szukaj

Sukces przeciwników cenzury internetu. Parlament Europejski zagłosował przeciw „ACTA 2”. Ale to jeszcze nie koniec… [foto]

05-07-2018 13:25
Parlament Europejski, Strasburg Fot. Diliff / wikipedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Nie będzie negocjacji ws. zmiany prawa autorskiego w UE. Parlament Europejski odrzucił propozycję Komisji Prawnej PE. Dzisiejszy sukces zwolenników wolnego internetu nie oznacza jednak koniec batalii.

W czasie dzisiejszego głosowania 318 eurodeputowanych opowiedziało za odrzuceniem poprawek komisji prawnej ws. zmian w prawie autorskim, 278 było za, 31 wstrzymało się od głosu.

To jednak nie koniec prób wprowadzenia nowych przepisów. Sprawa ma być ponownie dyskutowana na sesji plenarnej Europarlamentu we wrześniu.

Koniecznie przeczytaj: „Stop ACTA 2.0!”. W całej Polsce odbyły się protesty przeciwko cenzurze internetu [foto+wideo]

Czytaj też: USA: Młody dostawca pizzy zagrał dla swojego klienta. Nagranie natychmiast stało się hitem internetu [wideo]

Według przeciwników wprowadzenie unijnej dyrektywy w obecnie proponowanym kształcie oznaczałoby drastyczne ograniczenie wolności w internecie i jego cenzurę.

Teoretycznie nowe prawo miało zwiększyć ochronę praw autorskich i zapewnić twórcom zyski finansowane z ich pracy. W praktyce jednak oznaczało wprowadzenie niezwykle kontrowersyjnych rozwiązań. Największy sprzeciw budziły art. 11 i 13. Pierwszy oznaczał zakaz bezpłatnego umieszczania skrótów wiadomości i artykułów na portalach społecznościowych typu Twitter czy Facebook, a także na agregatorach linków takich jak Wykop.pl (tzw. „podatek od linków”). Drugi z przepisów nakładał na właścicieli portali obowiązek weryfikacji treści zamieszczanych przez użytkowników (zdjęć, nagrań itd.) pod kątem praw autorskich jeszcze przed ich publikacją.

Według przeciwników „ACTA 2” takie restrykcje prawne wyeliminowałyby z rynku małe, niezależne portale i media. Dodatkowo wszystko co zamieszczamy w internecie, byłoby automatycznie sprawdzane i cenzurowane, w znaczy sposób ograniczając prywatność i swobodę wypowiedzi. Więcej tutaj.

Warto przeczytać: Wpis Kręciny hitem internetu. Były działacz PZPN-u znalazł sposób na rozwiązanie problemów reprezentacji [foto]

Podziel się