Szukaj

Wiceminister Sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował obecne naciski Izraela na polskie władze. Padły niezwykle mocne słowa [WIDEO]

09-02-2018 14:27
Patryk Jaki o naciskach Izraela Fot. Telewizja wPolsce / YouTube / screen YouTube
Podziel się

W piątek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki po raz kolejny skomentował obecne naciski Izraela na polskie władze. W trakcie rozmowy polityk Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnił, że ta presja nie jest spowodowana nowymi przepisami prawnymi broniącymi prawdę historyczną, ale przygotowywaną obecnie ustawą reprywatyzacyjną.

Podczas wywiadu udzielonemu telewizji wPolsce.pl wiceminister sprawiedliwości opowiedział szczegółowo o okolicznościach, jakie towarzyszyły powstawaniu nowelizacji ustawy o IPN. Wspomniał, że odbyło się kilka konsultacyjnych spotkań z ambasador Izraela, podczas których znacznie częściej i chętniej poruszano kwestię ustawy reprywatyzacyjnej:  

Odbyły się cztery spotkania z panią ambasador, bądź z jej zastępcą. Ani razu nie poruszono kwestii związanej z ustawą o IPN, tylko kwestię ustawy reprywatyzacyjnej. Jaki to jest sygnał? „Słuchajcie, my nie mamy problemu z tą ustawą”.

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Patryk Jaki o polityce historycznej, którą powinna prowadzić Polska: „Chodzi o to, żebyśmy sobie odpowiedzieli na jedno kluczowe pytanie” [WIDE]

W trakcie tej rozmowy polityk PiS-u stwierdził również, że niedopuszczalne jest to, by inne państwa, nawet takie jak Izrael, ingerowały w proces legislacyjny w Polsce. Absurdem byłoby to, gdyby polskie władze musiały uzyskiwać zgodę na uchwalenie takiej, czy innej ustawy:

Ja nie mogę doprowadzić do takiej sytuacji, że przed przyjęciem jakiegoś projektu będę dzwonił do ambasady Izraela i pytał, czy łaskawie się na to zgadzają.

Podczas wywiadu wiceminister Patryk Jaki zasugerował, iż obecnie Izrael sprytnie wykorzystuje fakt przyjęcia nowelizacji ustawy o IPN, gdyż w ten sposób sprzeciwia się również planowanym zmianom w zakresie reprywatyzacji, bowiem atakowanie argumentami natury etycznej jest znacznie bardziej uzasadnione niż bezpośredni sprzeciw wobec utraty korzyści finansowych:

Skoro mówili o tym, że nie podoba im się ustawa reprywatyzacyjna, to można sobie zadawać pytania, o co tu chodzi (...) Łatwiej atakuje się z pozycji etycznej niż z pozycji finansowej, bo łatwiej można to uzasadnić.

Poniżej cały wywiad:

 

Warto przeczytać: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

Podziel się