Szukaj

Jerzy Owsiak pyta prezesa TK o opinię ws. nowelizacji ustawy o zgromadzeniach [WIDEO]

04-12-2016 22:15
Jerzy Owsiak Przystanek Woodstock, 2014 r. Fot. Ralf Lotys / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Jak widać Andrzej Rzepliński dla niejednej osoby jest autorytetem. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy postanowił nagrać filmik, w którym prosi prezesa Trybunału Konstytucyjnego o opinię prawną na temat przegłosowanej ostatnio przez Sejm nowelizacji ustawy o zgromadzeniach.

W umieszczonym na YouTubie nagraniu Jerzy Owsiak w dość uniżony sposób zwraca się z pytaniem do Andrzeja Rzeplińskiego.

Panie Prezesie, zwracam się w ten sposób do pana, bo wydaje mi się, że może to być najbardziej skuteczne. Nie znam pana osobiście, oglądam pana w telewizji, darzę pana ogromnym szacunkiem. Chciałbym zadać panu jedno pytanie. Odpowiedź mogę uzyskać za tydzień, za dwa tygodnie, a nawet po świętach, a nawet po nowym roku. Chciałbym tę odpowiedź uzyskać z pana ust – zaczyna Owsiak.

Zadając pytanie o nowelizację ustawy o zgromadzeniach, która ostatnio została uchwalona w Sejmie, szef WOŚP odnosi się m.in. do postulatów z sierpnia 1980 r., aby przypomnieć, na czym „wyrosła polska demokracja”. Dalej Owsiak zaznacza, że nie chce słyszeć opinii polityków, którzy głosowali za zmianami w prawie o zgromadzeniach, ale pragnie poznać zdanie „pana profesora Rzeplińskiego”.

Koniecznie przeczytaj: Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem

Czytaj też: Andrzej Duda na 25-leciu Radia Maryja mówił o skuteczności „moherowych beretów”

Niech mi pan na to odpowie. Nie chcę pytać polityków, bo dla mnie ci, którzy głosowali przeciwko powinni się po prostu przyczepić do kaloryferów, jeżeli takie są w Sejmie. I tak długo tam siedzieć aż wreszcie rozpoczęła dyskusja obywatelska z całym naszym narodem – czy mamy prawo do demonstrowania i czy mamy prawo, aby zgłosić te demonstracje czy robimy sobie kalendarz demonstracji na najbliższe kilka lat – kończy przemówienie Owsiak.

Wystąpienie szefa WOŚP wyszło dość karykaturalnie i komicznie, ale warto zaznaczyć, że przeciwko nowelizacji ustawy o zgromadzeniach protestowali nie tylko Nowoczesna, Platforma Obywatelska czy inne partie utożsamiane z uprzednio rządzącą elitą polityczną. Swoje poważne zastrzeżenia zgłaszały także środowiska konserwatywno-liberalne i narodowe, które projekt forsowany przez PiS uważają za niepotrzebną ingerencję w konstytucyjne prawa obywateli do organizowania pokojowych zgromadzeń.

Warto przeczytać: Morderca ks. Popiełuszki nie straci wysokiej emerytury

Podziel się