Szukaj

Jerzy Owsiak pyta prezesa TK o opinię ws. nowelizacji ustawy o zgromadzeniach [WIDEO]

04-12-2016 22:15
Jerzy Owsiak Przystanek Woodstock, 2014 r. Fot. Ralf Lotys / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Jak widać Andrzej Rzepliński dla niejednej osoby jest autorytetem. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy postanowił nagrać filmik, w którym prosi prezesa Trybunału Konstytucyjnego o opinię prawną na temat przegłosowanej ostatnio przez Sejm nowelizacji ustawy o zgromadzeniach.

W umieszczonym na YouTubie nagraniu Jerzy Owsiak w dość uniżony sposób zwraca się z pytaniem do Andrzeja Rzeplińskiego.

Panie Prezesie, zwracam się w ten sposób do pana, bo wydaje mi się, że może to być najbardziej skuteczne. Nie znam pana osobiście, oglądam pana w telewizji, darzę pana ogromnym szacunkiem. Chciałbym zadać panu jedno pytanie. Odpowiedź mogę uzyskać za tydzień, za dwa tygodnie, a nawet po świętach, a nawet po nowym roku. Chciałbym tę odpowiedź uzyskać z pana ust – zaczyna Owsiak.

Koniecznie przeczytaj: Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem

Czytaj też: Andrzej Duda na 25-leciu Radia Maryja mówił o skuteczności „moherowych beretów”

Zadając pytanie o nowelizację ustawy o zgromadzeniach, która ostatnio została uchwalona w Sejmie, szef WOŚP odnosi się m.in. do postulatów z sierpnia 1980 r., aby przypomnieć, na czym „wyrosła polska demokracja”. Dalej Owsiak zaznacza, że nie chce słyszeć opinii polityków, którzy głosowali za zmianami w prawie o zgromadzeniach, ale pragnie poznać zdanie „pana profesora Rzeplińskiego”.

Niech mi pan na to odpowie. Nie chcę pytać polityków, bo dla mnie ci, którzy głosowali przeciwko powinni się po prostu przyczepić do kaloryferów, jeżeli takie są w Sejmie. I tak długo tam siedzieć aż wreszcie rozpoczęła dyskusja obywatelska z całym naszym narodem – czy mamy prawo do demonstrowania i czy mamy prawo, aby zgłosić te demonstracje czy robimy sobie kalendarz demonstracji na najbliższe kilka lat – kończy przemówienie Owsiak.

Wystąpienie szefa WOŚP wyszło dość karykaturalnie i komicznie, ale warto zaznaczyć, że przeciwko nowelizacji ustawy o zgromadzeniach protestowali nie tylko Nowoczesna, Platforma Obywatelska czy inne partie utożsamiane z uprzednio rządzącą elitą polityczną. Swoje poważne zastrzeżenia zgłaszały także środowiska konserwatywno-liberalne i narodowe, które projekt forsowany przez PiS uważają za niepotrzebną ingerencję w konstytucyjne prawa obywateli do organizowania pokojowych zgromadzeń.

Warto przeczytać: Morderca ks. Popiełuszki nie straci wysokiej emerytury

Podziel się