Szukaj

O. Leon Knabit o miejscu prezydenta Andrzeja Dudy w Bazylice Mariackiej. „Co to ma wspólnego z mową miłości” [foto]

23-01-2019 19:53
o. Leon Knabit Fot. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

Choć od uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza minęło już kilka dni, wciąż wielu komentatorów zastanawia się, dlaczego prezydent Andrzej Duda oraz członkowie rządu zostali posadzeni dopiero w piątym rzędzie. Głos w dyskusji zabrał również o. Leon Knabit, który w swoim wpisie zadał bardzo ważne pytanie.

Jak zauważają media, w trakcie pogrzebu pierwsze miejsca w kościelnych ławach nie zajęli obecni rządzący, ale byli prezydenci oraz premierzy m.in. Donald Tusk, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski czy Lech Wałęsa. Sprawa ta wywołała powszechną dyskusję.

Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie z mediami tłumaczyła, że tak decyzja została podjęta przez władze miasta w poruzumieniu w bliskimi Pawła Adamowicza:

Koniecznie przeczytaj: Nożownik ciężko ranił prezydenta Gdańska na finale WOŚP. Paweł Adamowicz był reanimowany [wideo+foto]

Czytaj też: Paweł Adamowicz zlecił przygotowanie specjalnego dokumentu. Wszystko z powodu obaw przed aresztowaniem

Pogrzeb nie miał charakteru państwowego, był uroczystością rodzinną. Taka też była wola bliskich pana prezydenta. (…) Tak, my o tym zdecydowaliśmy. Wszyscy wiemy po jakiej stronie debaty publicznej był prezydent Adamowicz, a po jakiej prezydent Duda i premier Morawiecki. Choć muszę powiedzieć z całą stanowczością, że współpraca z kancelarią premiera podczas tego całego tygodnia była wzorowa, natomiast z kancelarią prezydenta... trochę mniej wzorowa.

Temat ten postanowił poruszyć m.in. o. Leon Knabit, który w swoim wpisie zapytał o szacunek dla obecnie urzędującego prezydenta:  

Jak pamiętam, Prezydent RP, gdy uczestniczył we Mszy św., miał miejsce w prezbiterium z fotelem i klęcznikiem, nawet wtedy, gdy prezbiterium było zarezerwowane wyłącznie dla duchowieństwa. Na pogrzebie usadzono go w piątym rzędzie. Co to ma wspólnego z mową miłości i szacunku dla Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, której majestat uosabia Głowa państwa?. A może otrzymam wyjaśnienie, które uczyni bezprzedmiotowym moje zdziwienie i oburzenie?

Na jego wpis chętnie odpowiadali internauci:

Warto przeczytać: Prezydent Andrzej Duda komentuje seksaferę ze Stefanem Niesiołowskim. Bardzo mocne słowa

Podziel się