Szukaj

Ocalały z Holokaustu bez litości dla izraelskiego szefa dyplomacji. Wystosował także apel do Andrzeja Dudy [foto]

04-05-2019 21:24
Edward Mosberg Fot. Avanti Ultras/KPRP / Twitter / YouTube
Podziel się

Edward Mosberg skrytykował izraelskiego szefa dyplomacji za jego wypowiedź o rzekomym antysemityzmie Polaków – podaje PAP. Ocalały z Holokaustu 93-letni udzielił także rady prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Ocalały z Holokaustu, który w czwartek uczestniczył w odbywającym się na ternie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Marszu Żywych odniósł się do skandalicznej wypowiedzi Israela Katza. Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych w lutym w czasie wywiadu dla izraelskiej telewizji zacytował byłego premiera Icchaka Szamira, który mówił, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Skandaliczna wypowiedź wywołała kryzys na linii Warszawa – Tel Awiw.

Koniecznie przeczytaj: Ocalały z Holokaustu Żyd powiedział, że nie było polskich obozów – izraelskie telewizja wycięła tą wypowiedź [wideo]

Czytaj też: Kolejna skandaliczna prowokacja na Marszu Żywych. Takie napisy towarzyszy izraelskiej młodzieży odwiedzającej Auschwitz [foto]

93-letni Mosberg w rozmowie z ambasadorem USA w Izraelu Davidem Friedmanem nazwał izraelskiego szefa dyplomacji „głupim idiotą”, który „uwłacza Polakom”.

Mówię o Katzu, tym głupim idiocie, skoro mógł to powiedzieć, pokazuje to jego głupotę

- „The Times of Israel” cytował słowa Mosberga.

Ocalały z Holokaustu udzielił również rady polskiemu prezydentowi.

Powiedziałem polskiemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, żeby nie przybywał do Izraela, dopóki (Katz) nie przeprosi albo nie zostanie wyrzucony z rządu

- powiedział Mosberg, który w środę został odznaczy przez polskiego prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów”.

Mosberg, cytowany przez „The Times of Israel”, podkreślił również, że Izrael nie ma lepszego przyjaciela niż Polska, a całkowitą winę za Holokaust ponosi wyłącznie naród niemiecki.

Warto przeczytać: Skandaliczne słowa izraelskiego dyplomaty: „Polacy to antysemici. Wielu z nich kolaborowało” [wideo]

Podziel się