Szukaj

Nowoczesna straci miliony. Bankowiec Petru nie potrafi zrobić przelewu

22-09-2016 23:29
Ryszard Petru, Ryszard Petru, listopad 2015 Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdań wyborczych Nowoczesnej i Partii Razem. Powód? Błędnie wykonany przelew bankowy! Partia Ryszarda Petru straci ponad 6,65 mln zł z subwencji i 75% dotacji. Partia Razem musi pożegnać się z „zaledwie” 40 tys. zł.

Sprawozdanie finansowe komitetów wyborczych obu partii zostało odrzucone przez Państwową Komisję Wyborczą w lipcu z powodu naruszenia Kodeksu wyborczego. Zarówno Nowoczesna Ryszarda Petru, jak i Partia Razem dokonały przelewu środków z rachunku bankowego partii na rachunek komitetu wyborczego. Zgodnie z przepisami pieniądze należało najpierw przelać na rachunek funduszu wyborczego partii, a dopiero potem na rachunek komitetu wyborczego.

Nowoczesna bez wątpienia ma nie lada problem. Koło nosa przejdzie jej równowartość nieprawidłowo przelanej sumy pieniędzy (2 mln zł), ponadto 75% przyznanej subwencji (subwencja wynosiła ponad 6 mln zł, więc partia musi pożegnać się z kwotą 4,65 mln zł), a także 75% subwencji podmiotowej, którą partie wchodzące do parlamentu otrzymują za zdobyte mandaty.

Koniecznie przeczytaj: „Daj piątaka na lewaka” - Razem zainspirowane Nowoczesną?

Czytaj też: Nowoczesna nie płaci rat kredytu zaciągniętego na kampanię wyborczą!

Strata Partii Razem jest mniejsza – łącznie 40 tys. zł, na które składa się nieprawidłowo przelane 10 tys. zł i 30 tys. zł odjęte z subwencji.

Decyzja sądu jest ostateczna i nie można się od niej odwołać. Nowoczesna zapowiada jednak, że pójdzie na skargę do Strasburga.

Partia Petru traci jednak nie tylko ogromną sumę pieniędzy. Politolodzy są zgodni: taka wpadka to wizerunkowy strzał w stopę (a nawet - jak twierdzi prof. Rafał Chwedoruk – w samo serce). Zwłaszcza w przypadku Nowoczesnej, która na każdym kroku kreuje się na zespół ekspertów gospodarczych. Strach pomyśleć, co mogłoby stać się z finansami państwa, gdyby ci „specjaliści” doszli do władzy.

Warto przeczytać: Nowoczesna znowu prosi o 10 zł. Kondycja partii coraz gorsza?

Podziel się