Szukaj

Nowe informacje ws. katastrofy smoleńskiej. Powołano Międzynarodowy Zespół Biegłych

01-04-2019 16:50
Wrak Tu-154, Smoleńsk Fot. OTRS member / wikimedia.org / CC BY-SA 2.5
Podziel się

Jak poinformował portal „wpolityce.pl”, Zespół Śledczy nr I w Prokuraturze Krajowej powołał 20-osobowy Międzynarodowy Zespół Biegłych, którzy mają przygotować opinię dotyczącą przyczyn katastrofy smoleńskiej. Ich raport powstanie najpóźniej do 31 marca 2020 roku.

W piśmie prok. Marka Kuczyńskiego, na które powołuje się portal wpolityce.pl, wskazano, że katastrofą smoleńską zajmą się trzy grupy biegłych. Pierwszą z nich będą tworzyć naukowcy z Texas Agricultural and Mechanical University, drugą przedstawiciele węgierskiego ośrodka naukowo-badawczego pod Debreczynem PHARMAFLIGHT International Science and Service Center PLC, trzecią zaś członkowie firmy ATA Associates Inc, zajmujący się rekonstrukcjami wypadków i badaniami sądowymi.

Koniecznie przeczytaj: Prokuratura wzywa na przesłuchanie Bronisława Komorowskiego. Chodzi o niedopełnienie obowiązków ws. katastrofy smoleńskiej

Czytaj też: Niesamowite nagranie. Polski zespół folklorystyczny śpiewa „Nothing else matters” zespołu Metallica [wideo]

Z informacji zawartych w tym dokumencie wynika, że eksperci przeprowadzą rekonstrukcję lotu oraz rozpadu samolotu, a także będą chcieli ustalić, czy Tu-154M był sprawny technicznie oraz czy załoga była odpowiednio przeszkolona do latania tą maszyną. Ponadto badacze sprawdzą, czy lotnisko w Smoleńsku było przygotowane i wyposażone na tyle, by przyjąć polski samolot. Do zadań Międzynarodowego Zespół Biegłych będzie należało przeprowadzenie analizy wyników badań zabezpieczonych śladów oraz zdjęć satelitarnych obszaru lotniska, drogi podejścia do lądowania oraz miejsca rozrzutu elementów wraku.

Warto przeczytać: Prokuratura umorzyła śledztwo ws. syna Leszka Millera. „To było samobójstwo”

Podziel się